| DependentaDeFunditze a întrebat:

De ceva timp am remarcat ca am niste pete rosii pe picioare.Nu imi provoaca niciun fel de mancarimi sau chestii de genul, dar aspectul e destul de neplacut.Care ar putea fi motivul aparitiei lor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,

Nu pot să îți spun exact,pentru că nu sunt doctor.
Probabil au apărut de la o alergie la mâncare,pastile sau din alte cauze diferite. Merci la medic la alergologie sau dermatologie. big grin Îți recomad o clinică privată,Hipocrat, cu trimitere de la medicul de familie nu plătești. Specialiști, așteptare 0.

| Maariiaa a răspuns:

E posibil să fie Phithialis Rozalis. happy Nu se știe sigur. kiss Mergi la doctor,să nu se agraveze, mama mea a făcut un șoc de la niște pete roșii apărut mai întâi pe față, apoi pe picioare. big grin Mergi de urgență!

| DependentaDeFunditze explică (pentru Maariiaa):

Petele au aparut doar in zona picioarelor, nu si a fetei...si le am de ceva timp, deci nu cred ca este vreo alergie, dar mersi pentru recomandarehappy.

| Maariiaa a răspuns (pentru DependentaDeFunditze):

Părerea ta este una, iar adevărul poate fi altul. Mergi la doctor. happy Să îmi spui ce ai, dacă vrei.

| BGDs a răspuns:

Poate sa fie ceva legat de piele (iritatie) sau poate fi ceva legat de nr de trombocite din sange ( purpura trombocitopenica ). Posibilitatile astea mi-au venit prima data in minte. In orice caz, trebuie sa te vada un doctor

| IMC90 a răspuns:

Pot fi multe lucruri (inclusiv o eczema, nu toate eczemele mananca/ustura/etc).
Mergi la medicul dermatolog pentru diagnostic si tratament.