| Amalia_Elena_1971 a întrebat:

Cred ca am o intoxicatie alimentara minora. Adica, mi-am aparut in zona abdomenului si pe sani mici pete rosii, iesite putin in relief. Nu provoaca mancarimi. Ce masuri as putea lua fara a apela la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu m ai mînca ouă, de la ouă ai facut, ai supra solicitat ficatul, ouăle si carnea de miel, sunt bombe calorice pentru ficat, după aceea usor cu cozonacul, ca are drojdie faină si chimicale, ai incarcat ficatul ala săracul, bea ceaiuri, sa reglezi digestia, ceva laxative sa elimini usor la wc.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De cît timp ai petele acelea? te mănîncă sau te dor?

| Amalia_Elena_1971 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am petele de sambata dimineata, tot ce am mancat a fost facut in casa, cu expectia unei ciocolate, oua si miel n-am mancat decat ieri, si azi cand am desfacut inca o ciocolata din acelasi tip mi-au aparut mult mai multe pe abdomen.

| Amalia_Elena_1971 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Poate fi o intoxicatie sau poate o alergie la ceva ce contine ciocolata? Nu mi s-a mai intamplat pana acum.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Amalia_Elena_1971):

I ti dai seama ca poate fii din orice, trebuie mîine sa mergi la medic, sa i ei trimitere la analize, medicul tau de familie te va indruma, multa sanatate, ce vîrstă ai?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Amalia_Elena_1971):

Uită te pe ambalajul ciocolatei, daca este expirată arunca o, nu mai mînca din ea.

| Amalia_Elena_1971 explică (pentru CristiDinBucuresti):

14 ani, nu, nu este expirata, termenul tine pana in august.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Amalia_Elena_1971):

Atunci clar tu ai alergie la ceva din ciocolata aia.

| Amalia_Elena_1971 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc mult pentru ajutor. happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Amalia_Elena_1971):

Pentru putin.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar pe abdomen sau sani nu ies bubite de intoxicatie, alea ies prima oara pe fata, cel mai probabil poate fi o boala contagioasa ca: varsatul de vant, pojar, pojarel, scarlatina.
Mergi urgent la medicul de familie si izoleaza-te de familie si colegi, ca sa nu-i imbolnavesti si pe ceilalti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca acele pete rosii nu este de la intoxicatie elimentara. daca stii ca le ai de mai mult timp, trebuie sa mergi la un dermatolog.Pot fi ciuperci si iti da un tratament cu pastile si sampon cu care speli parul si corpul cu spuma din par.iti explica doctorul. Daca ai spus ca „cred ca am o intoxicatie alimentara minora" inseaman ca nici tu nu crezi in asta.Deci fa o programare la un dermatolog. Daca observi ori de cate ori faci baie acele pete devin din rosii in albe. Daca e asa, imi confirma spusele.

| Pikabu19 a răspuns:

Si eu am facut intoxicatie alimentara, dar la mine erau mancarimi ingrozitoare cu cat ma scarpinam cu atat se mareau si se inmulteau bubitele. Daca nu te mananca nu stiu ce sa zic...