| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp ma confrunt cu cearcăne și acea culoare vânătă de sub ochi, ce aș putea face să scap de ele? Moștenire de familie nu sunt, ma și odihesc..nu știu ce să fac ca să scap de ele.Aș dori remedii cât mai naturale, vă rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Idontcare69 a răspuns:

Au cei de la The Ordinary un ser cu cafeină pentru cearcăne proeminente, încearcă-l. Dacă ești din București, îl poți găsi la Farmacia Tei/Douglas.
Si mai poti face asa: pliculețe de mușețel pe care le-ai introdus in apă fiartă și apoi sa le lași să se răcească bine de tot, pe care ulterior le pui pe zona cearcănelor si le lasi sa actioneze 10 min.
Inca un sfat: hidratează -te corespunzător și totuși, poate nu te odihnești corespunzător. încearcă să dai cu spray cu aroma de lavandă pe pernă, acest lucru te va ajuta sa ai un somn mult mai profund si sa nu dormi "iepurește".
Sănătate!

3 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Incearca sa lasi corpul sa beneficieze de perioada de somn de care are nevoie, fara sa fie intrerupt de alarma. Avem cearcane cu cat ne culcam mai tarziu si ne trezim mai repede decat s-ar fi trezit corpul nostru dintr-o perioada normala de somn de vreo 8 ore. Asta am observat-o si la mine si la alti prieteni, cu cat dormi mai putin, cu cat te trezesti fortat de alarma, ai cearcane mai evidente. Cu cat dormi mai regulat sau uneori chiar mai mult, cu cat corpul se trezeste de la sine dimineata, ti se retrag cearcanele. Evident, ca pe langa somn mai contribuie si o alimentatie sanatoasa si sportul, pentru ca o viata sedentara sau prea burnout, la cealalta extrema, afecteaza si zona ochilor. Apropo, mai putin timp petrecut noaptea cu ochii-n lumina ecranelor ajuta la diminuarea cearcanelor.

| Anca233 a răspuns (pentru laSoledad):

Multumesc frumos!