| Random1999000 a întrebat:

Buna, de ceva timp, ma doare coloana zona sacrala, si imi ajunge pana in genunchiul stang, nu dureaza mult numa cateva minute si se intampla destul de des. Ar trebui sa imi fac radiografie la coloana sau la genunchi? Si trebuie prima oara sa cer trimitere de la medicul de familie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Trebuie cu cardul de sănătate să mergeți la medicul de familie și să cereți trimitere la neurolog. Medicul neurolog vă va da trimitere pentru radiografie, chiar tomografie dacă e ceva mai grav.
Sănătate!

| Freya1 a răspuns:

Poti sa mergi la medicul de familie si iti va face o trimitele la un medic reomatolog daca nu ai suferit nici un accident.
Medicul reomatolog iti va da un tratament sau te va trimite la un RMN daca va fi cazul.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, du-te la medicul de familie sa-ti dea o trimitere la ortopedie, o sa te examineze si cel mai probabil o sa te puna sa-ti faci un RMN la coloana.

| ArmywCode a răspuns:

Daca stai in sezut mult timp(munca de birou) atunci e posibil sa ai anterior pelvic tilt. Nu stiu cum e in romana, dar iti las o poza si compara-te cu ea cand te uiti in oglinda. Daca te regasesti in raspunsul meu, atunci ai multe raspunsuri online, poti sa cauti pe Youtube anterior pelvic tilt si poti urma pasii din acele videoclipuri.
http://www.bjj-usa.com/wp-content/uploads/2016/12/Anterior-pelvic-tilt.jpg

| Random1999000 explică (pentru ArmywCode):

Anu asta am terminat liceul, nu muncesc ca sa stau mult in sezut. M-am uitat la poze si nu am acele conditii.Mersi oricum

| grandebgd a răspuns:

Cel mai bine consulti un medic, te duci cel mai probabil si iti vei face un RMN pentru ca nu radieaza.