| Kitty0311 a întrebat:

Bună! De ceva timp sunt foarte supărată, plâng și am nervi din orice, nu mă suport deloc deoarece sunt grasă, am încercat să slăbesc dar nu reușesc, nu mă pot abține, îmi mi-e rușine cu mine. Nu pot face sport că am astm! Nu știu ce să fac! Îmi e rușine să ies din casă! Nu mă simt bine în corpul meu și nu sunt deloc calmă să sper că reușesc... Ce să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Obezitate grad 3, cam nasoala situatia. Neaparat dieta unde sa ai deficit caloric, doar asa vad sa dai jos, dar rezultatele vor veni in timp, nu imediat, trebuie sa ai rabdare.

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Draga pisicuta, nu mai plange din atata lucru, ca poti slabi si fara sport, desi chiar si cu astm poti face sport, doar ca trebuie sa faci 2-3 sesiuni pe zi, in loc de una lunga.

In orice caz, se poate slabi cum fac diabeticii, mancand FARA paine, fara paste fainoase, fara dulciuri, fara cereale, fara orez, gris, fara sucuri, fara cartofi, fara prajituri si dulciuri.

Tot ce ai voie sa mananci este: salate si legume fierte sau gatite cu cate o buacta de carne de pui, peste, curcan, vita sau porc degresat.

Daca mananci cum am s cris mai sus, te asigur ca vei pierde cate cel putin 5-6kg pana incepi scoala, in septembrie!

Hai ca poti, trebuie doar putina vointa sa te schimbi!

| Drimmero a răspuns:

Calmeaza-te ca nu e situatia atat de nasoala. Trebuie mai intai de toate sa mergi la medic sa vezi care e problema, poate mostenesti pe cineva din familie, poate ai probleme cu glanda tiroida, poate ai un metabolism mai lent, poate mananci mult pe fond psihic/emotional sau poate doar esti gurmanda. Un nutritionist ar fi de folos. Cat despre sport... poti sa faci cu tot cu astm niste miscare, adaptarea caloriilor la nevoile tale + miscare cat sa nu o dai in sedentarism e ideal. Esti dependenta de inhalare sau n-ai ajuns in etapa aia a bolii?

| Kitty0311 explică (pentru Drimmero):

Am mers anul trecut, nu am putut ține regimul de înfometare al nutriționistului, efectiv zicea ca nu am cum ma înfometa de țin regimul dat de el, dar îmi era și mai foame cu oricare zi ce trecea și m-am scăpat normal. Cât despre sport, am încercat să fac, am ajuns și la spital din cauza asta, imediat cum fac chiar de dau cu spreiul rămân fara aer

| Drimmero a răspuns (pentru Kitty0311):

Ideea e ca unii nutritionisti ajunsi nutritionisti peste noapte recomanda dietele alea stricte adoptate direct. Totul e despre cantitati, nu despre ce mananci. Poti sa slabesti si mancand shaorma sau orice tip de fast-food, nu glumesc, secretul sta in calorii, ce vreau sa zic e ca poti sa mananci si din micile placeri, reglezi cantitatea, nu e mare filosofie, important e sa reduci cantitatea. E greu sa te tii de o dieta, sa o schimbi drastic, schimbarile trebuie sa vina treptat, sa scazi de pe o zi pe alta pentru a lasa organismul sa se adapteze, mai rau faci daca o faci drastic. Cu cat esti in deficit caloric cu atat slabesti mai usor, sportul ajuta si el pentru a mai arde din calorii.
Chiar deloc nu poti sa faci sport? Ai restrictii de la medic sau ai crize de tuse.
Si inca ceva important, ce inaltime ai si ce kg? Pentru un calcul de IBM, poate situatia nu e atat de dramatica si e vorba de cateva kg in plus.

| Kitty0311 explică (pentru Drimmero):

Regimul nutritionistului e prea drastic nu pot sta toată viata fără să mănânc dulciuri etc asta cere nutriționistul etc prea strict și nu mai am răbdare deloc sincer, plus da am interzis de la medic sportul, fac criză cu tot fără aer și cu tuse pana la înec

| Kitty0311 explică (pentru Drimmero):

Cat despre kg și înălțime, stau în felul următor 115 kg la 1.68 înălțime, clar sunt kg multe

| kGeorge a răspuns (pentru Kitty0311):

Pai si ce vrei sa faci? Esti obeza, vrei sa slabesti, dar regim nu vrei sa tii, sport nu poti sa faci. Cum vrei sa rezolvi situatia? Magie?

| Kitty0311 explică (pentru Drimmero):

Da asta încerc, dar îmi este foarte greu

| Drimmero a răspuns (pentru Kitty0311):

Normal ca e foarte greu, ai de dat undeva la 50 de kg pentru a fi normoponderala dar trebuie sa iei masuri cat mai repede pentru ca obezitatea genereaza foarte multe probleme de sanatate, cred ca stii si tu, pe langa aspectul inestetic.

| Kitty0311 explică (pentru Drimmero):

Problema este ca nu prea înțeleg cum sa fiu în deficit caloric

| Drimmero a răspuns (pentru Kitty0311):

Obezitate grad 3, cam nasoala situatia. Neaparat dieta unde sa ai deficit caloric, doar asa vad sa dai jos, dar rezultatele vor veni in timp, nu imediat, trebuie sa ai rabdare.

| Hyperion7 a răspuns:

In primul rand, într-adevăr, societatea în care funcționăm e predominant foarte critică și foarte aspră cu alții,însă multi dintre noi uitam că ar trebui sa ne mai vedem și bârna din ochii noștri,nu așchia din ochii celorlalți.Din păcate aici suntem codași.
Preferam sa judecam după aparență și să lăsăm esența la o parte.
Dar uite, faptul că așa te-ai născut, vrea sa fie o lecție pentru tine, cum adică?
Pai simplu, lecția se numește ACCEPTAREA. Odata ce vei învăța să te accepți și iubești așa cum ești, abia atunci vei fi liberă de aceste gânduri negative.Vezi tu, daca e sa o luam in linii mari, sunt persoane probabil mai plinuțe decât tine și care totuși nu sunt așa negativiste așa cum ești tu, deoarece ele au acceptat că nu mai pot schimba situația și că nu asta e cel mai important.Sunt fotomodele care sunt analfabete sau mai știu eu ce exemplu,ce vreau sa înțelegi este că și esența este esențială,nu doar ambalajul. Daca e sa o iei așa,și grasu și slabul ajung bătrâni,ajung mai puțini estetici, însă asta nu înseamnă că nu sunt niste persoane bune, poate sunt mai bune decât un om frumos, de exemplu.
In al doilea rând, te înțeleg și îți înțeleg frustrările, însă daca nu ai ce face, trebuie sa înțelegi că și persoanele plinuțe sunt frumoase și au farmecul lor aparte.Deci nu ar trebui sa te pui într-o lumină proasta doar pentru că ceilalți nu te plac, e normal sa nu te placa oameni, nici pe mine nu mă suporta mai nimeni, de exemplu, dar viața merge înainte.Nu trebuie sa fii pe placul cuiva, ci mai degrabă pe placul tau.
Știu că sună clișeic, dar cea mai buna iubire pe care o poți avea e cea de sine.Nu iubirea aia dusa la extrem,ci iubirea aia care te îți dă voie sa fii tu, sa te privești în oglindă fara jena sau nervi.
O sa fie bine! Sunt sigur de asta! Si sunt sigur că ești un om minunat! Chiar daca tu nu vezi asta, eu cu toate că nu te cunosc personal, sunt convins că ești! big grin
Nu lăsa lucrurile mici sa te încurce, adevărul tău potențial e cu mult mai mare, sunt sigur!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Culmea și mama e grasă.

| 4evergentleman a răspuns:

Fă-ți operatie

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

( îmi pare rău cu Adevărată pai fără sport nu știu cum ai putea slabi trebuie sport alergat o mâncare sănătosă și multa mișcare și soluția nu este sa stai în casa ca nu-i soluția nu știu cum sa ma exprim mai bine de atât

| Kitty0311 explică (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Sincer îmi e rușine cu mine, nu port haine de vara și ma imbrac cu hainele de aproape iarna, deoarece nu ma simt deloc comodă în alte haine, pantaloni lungi sa nu se vadă celulita, tricou larg sa nu se vadă burta etc, urăsc aglomerația din cauza asta am renunțat în a ma duce la mare, deoarece e aglomerat și eu sunt grasă și nu pot merge acolo

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru Kitty0311):

Renunță la cipsuri cola redbul fumat dacă fumezi este grav de tot îți face cheaguri de sânge și îți afecteza sănătatea grav de tot și inima ficatul ți-l face praf plămâni rinichi nu bea alcool de niciun fel și sa sport și când spun sport adică alegeri trebuie! Eu după ce vin de la munca și nu sunt pilav ma duc și alerg de nebun oraș străzi parcuri pădurile stau în zona muntoasa și alerg de nebun până nu-mi mai simt piciorele și ma Opresc pe jos asa trebuie sa faci!

| Kitty0311 explică (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Eu lucrez la un magazin și îți dai seama pofta e mai mare când lucrezi non-stop de la 8 dimineața până la 12 noaptea, chiar am încercat sa evit, dar nu reușesc deloc, tin ceva zile și apoi revin înapoi la obiceiurile proaste.

| Miha113Qq1 a răspuns:

Simplu,trebui să ai ambiție mare, nu mai mânca câteva luni carne sau cât mai putina ai sa fie la cuptor sau fiarta, nu mai face prăjeli, nu mai mânca zahăr, și sa vezi ce slăbești, fa și tu de exemplu un orez cu puține calorii și poți să mănânci și un kg pe zi dacă tot nu te abiti

| Kitty0311 explică (pentru Miha113Qq1):

Pai carne nu mănânc decât de peste și pui și nu mănânc în cantitate mare, deoarece rămân fără aer de consum multa de la astm. Prăjeli mănânc rar, zahar consum cam mult sincer. Dar dacă țin dieta 1 luna dau 3 kg și dacă ma pun o singura zi, gen o zi sa iau ceva dulce ori sa mănânc ceva care nu e inclus în dieta, pac intr o zi 2 kg în plus