| OanaMaria338 a întrebat:

Bună,tpu..am o problema..ma doare capul, uneori il simt greu, si am ameteli, deci practic ma ia cu lesin cand am, ma simt de oarca as fi beata, momentan nu ma pot duce la doctor, pentru ca mama mea e plecata, cu tatal nu ma pot duce, si as vrea sa stiu daca e cazul sa ma duc, sau e doar asa de la caldura, sau poate ca e ca eu ma culc la 2, si ma trezesc la 9:30. ma puteti ajuta? Va rog.

Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Nu dormi suficient și ești epuizata. De asemenea, căldura Îți dereglează temperatura corpului, te face sa transpiri și, dacă nu obișnuiești sa te hidratezi, e clar de ce te doare capul. Amețeala poate fi de la o deficienta de vitamine, însă, știind ca nu te respecți în legatura cu programul de somn, am găsit cauza stării tale de "ebrietate". Pentru a adormi mai ușor, înainte sa apună Soarele, dezactivează și deconectează orice dispozitiv și închide orice sursa de lumina! Închide ochii și toate vor veni de la sine. Vei adormi când trebuie și te vei trezi odihnita, fără a te mai trezi noaptea sau a mai avea probleme de genul pe parcursul zilei

| OanaMaria338 explică (pentru Donsavas):

Bună, mulțumesc.aş vrea să mai specific încă ceva, uneori mă ia cu frig, rau de tot..chiar daca in locul în care ma aflu e fff cald..tot din vina asta e?

| Donsavas a răspuns (pentru OanaMaria338):

Ar trebui sa te consulte un endocrinolog. Exista posibilitatea de a avea o afecțiune tiroidiana. Mulțumesc și eu de apreciere!