| Aylar a întrebat:

De curand mama mea a facut testul acela Papanicolau si i-au iesit rezultatele ....Nu stim ce inseamna : Frotiu negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna, ce include celule scuamoase superficiale si intermediare, unele cu modificari
reactive, granulocite.
Ne puteti ajuta? Multumimhappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adina77 a răspuns:

Buna!
Pai cred ca-i bine.
Negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna inseamna ca n-are leziuni pe colul uterin, si ca n-are celule maligne, adica din alea canceroase.
Celulele scuamoase superficiale sunt normale, iar modificarile reactive ar putea sugera o cervicita, adica inflamatia colului uterin.
Cu o tura de 10 zile de ovule intravaginal, se poate trata.
Insa trebuie sa mearga cu rezultatul la ginecolog, nu oriunde.
Succes! Mama ta e ok.

1 răspuns:
| Domnisoaraindragostita a răspuns:

Pai luati rezultatele si mergeti la un medic de familie, cred ca doar un medic va pute sa ti explice rezultatele testului.