| 1234_7760 a întrebat:

de foarte mult timp am in fiecare seara cosmaruri, cand eram mica ma uitam mereu la filme de groaza, iar acum am o mare frica de fantome, intuneric... ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Cu timpul iti va trece asta, poate daca ai dormi in aceeasi camera cu cineva ar disparea si acum.
Invata sa iti faci un ritual seara, O baie placuta, muzica de relaxare, sa citesti o carte placuta si usoara inainte de a adormi.

| andreeei a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la un psiholog, nu e nici o rusine, te va ajuta foarte mult. Sanatate multa

| Zangetsu21 a răspuns:

Crede-ma acelasi lucru am facut si eu,ma uitam seara la filme horror si acum cand am crescut mi-a fost frica de intuneric si multe chestii, deci sfatul meu sa nu te mai gandesti la ele asa mi-a trecut si mie, eu pur si simplu ma gandeam la acele lucruri si de aia imi era frica pentru ca imi imaginam eu dar daca nu iti imaginez nu iti va mai fi frica de intuneric. Sper sa functionezewinking

| Scarecrow a răspuns:

E simplu, aventureza`te in locurile in care crezi ca`ti este teama sa umbli, in acele locuri in care crezi ca exista fantome(sa nu cumva sa incalci o proprietate privata laughing ), vei vedea ca nimic rau nu se intampla.O zi buna si nopti si mai bune!

| hitman_7179 a răspuns:

Dar cati ani aveati? 5? .....doamne sunt inconjurat de idioti!

| BonnieSweet a răspuns:

Aveam si eu aceeasi problema si inca o mai am. Actual nu ma mai uit de vreo 5-6 ani la filme de groaza. Eu una stau cu lumina aprinsa, ascult muzica relaxanta, citesc mult, beau bauturi calde si in tot acest timp am observat ca nu mai m-am gandit la intuneric. Nici nu trebuie sa te gandesti.

| NOsay a răspuns:

Stai linistita, nu se va intampla nimic. Uite cum poti scapa de frica :
1.NU te mai uita la filme de groaza.
2.NU uita ca Dumnezeu e sus, cat timp este Dumnezeu nu se va intampla nimic
3.Incearca sa dormi cu o jucarie sau un lucru ce iti da incredere
Sper ca te-am ajutat
PA

| irinel98 a răspuns:

Cati ani ai nu te teme nu exista fantome

| ScrEamO a răspuns:

Sa iti pui o lumina de veghe o veioza ceva

| Bogdanululu a răspuns:

Pai eu asi zice ca ar trebui sa te duci intru loc care crezi tu ca e bantuit si sa-ti faci curaj si sa intri in acea "incapere bantuita" si o sa vezi ca nu e nimicbig grin sau sa stii eu cred in fantomebig grin poate ai noroc BAFTA!

| Glooring a răspuns (pentru Bogdanululu):

De unde stii ca nu o sa se intample nimic? Mai ales daca te duci intr-o casa veche parasita, singur, dupa ora 12 noaptea.