| AnnaBebitza a întrebat:

Are ceva daca iau un paracetamol in timp ce fac tratament cu ovule polygynax? simt ca am racit un pic si de aia.

15 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU are nimic, aceste medicamente NU interacţionează - vezi Prospectele la linkul :
http://www.medipedia.ro/......00-mg.aspx

http://www.medipedia.ro/......GYNAX.aspx

Toate cele bune.

| AnnaBebitza explică (pentru bursuc001):

Problema e ca mi-a venit astazi menstruatia, exact la jumatatea tratamentului cu ovulele polygynax si spalaturi cu tantum rosa, am urmat 3 zile tratamentul si mai aveam inca 3 zile. ce fac? astept sa se termine menstruatia si apoi continui tratamentul? nu are nimic daca il intrerup? isi va mai face efectul?

| bursuc001 a răspuns (pentru AnnaBebitza):

NU ar fi trebuit să începi tratamentul dacă ştiai că urmează să vină menstruaţia...
Trebuia să aştepţi şi să-l începi după menstră.

Acum nu mai ai ce face decât să-l CONTINUI ( chiar dacă efectul poate fi mai scăzut ).

NU este voie să întrerupi tratamentul!
Dacă îl întrerupi NU îşi mai face efectul scontat.

| AnnaBebitza explică (pentru bursuc001):

Pai i am spus ginecologului ca ultima menstruatie a fost pe 5 aprilie si ca e regulata, deci ar fi trebuit sa stie, azi mi a venit exact la timp, fara nici o dereglare, si plus de asta tratamentul asta nu mai suferea amanare deoarece situatia mea era destul de grava, aveam labiile umflate, clitorisul marit.

| AnnaBebitza explică (pentru bursuc001):

Cred ca o sa continui tratamentul cu polygynax, ca asa scrie si pe prospect : "nu intrerupeti tratamentul in timpul perioadelor menstruale".iar la spalaturi renunt, pentru ca am citit ca nu sunt indicate in timpul menstrei

| bursuc001 a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Da, medicul trebuia să-şi dea seama că urmează să-ţi vină menstra şi TREBUIA să-ţi spună să aştepţi până după terminarea acesteia!
Dar, cum sistemul medical e "praf şi pulbere", iar acest medic a fost cam "dezinteresat", NU ţi-a spus...

Putea să-ţi prescrie doar ungere externă cu cremă până DUPĂ terminarea menstrei şi apoi ovule + irigaţii vaginale.

Poţi să continui şi spălăturile cu Tantum Rosa, NU este nici o problemă ( chiar dacă e în timpul menstruaţiei ).

| AnnaBebitza explică (pentru bursuc001):

Ok..doar ca nu vad rostul...pt ca dupa irigari trebuie sa mai astept juma de ora ca sa introduc ovulul si sange oricum mai curge, dar nah..asa o sa fac

| bursuc001 a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Spălăturile cu Tantum Rosa au sens, chiar dacă eşti la menstruaţie!

Tantum Rosa acţionează ca: antibacterian, reduce inflamaţiile şi durerile, calmează arsurile şi pruritul...
Deci, mai exact, este un "dezinfectant" local!

De aceea este important să continui irigaţiile şi în perioada menstruală - în caz contrar, sângele menstrual poate AGRAVA infecţia ( deoarece conţine diverse substanţe cu efect negativ ).

Nici tratamentul cu ovule nu ar fi trebuit să fie efectuat în timpul menstruaţiei deoarece există riscul ca ovulul să fie eliminat odată cu sângele menstrual, înainte de a se dizolva complet sau de a-şi face efectul.

Dar, aşa cum spuneam anterior, odată ce ai început tratamentul, NU este voie să-l întrerupi!

Totuşi, din cauză că jumătate din tratament este efectuat în timpul menstrei, este POSIBIL ca efectul să fie diminuat şi să NU scapi de infecţia respectivă.

De aceea, după terminarea tratamentului, TREBUIE să mergi IAR la medic pentru control şi pentru ca să decidă dacă infecţia a fost eradicată sau dacă este necesar să-ţi prescrie un alt tratament.

Toate cele bune.

| AnnaBebitza explică (pentru bursuc001):

Multumesc..asa o sa fac..sunteti ginecolog?

| bursuc001 a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Cu plăcere!

O zi frumoasă.

P.S. : Paşte fericit ( dacă îl sărbătoreşti acum ).

| AnnaBebitza explică (pentru bursuc001):

Multumesc..sarbatori fericite si tie!

| bursuc001 a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Mulţumescwinking

| SunnyDay88 a răspuns:

Nu are absolut nimic. sa te faci sanatoasa repede!

| AnnaBebitza explică (pentru SunnyDay88):

Multumesc frumos :*

| DenHeroO a răspuns:

Nu-i nimic, paracetamolul este un produs bazat pe ierburi, care nu deranjeaza altor cursuri de insanatosire. Bafta! happy