| anonim_4396 a întrebat:

De prin iunie, anul trecut, am inceput sa am niste dureri de spate. Durere de spate jos, care iradia in piciorul drept pana in genunchi. Am fost la spital, am facut raza si m-a consultat un medic care mi-a pus diagnosticul de lombosciatica dreapta. Mi s-a spus că nu este grav, mi s-a dat un unguent si niste pastile (ketonal) pe care trebuia sa le iau de două ori pe zi si sa fac repaus la pat o săptămână. Durerile au mai trecut dupa asta, dar in septembrie au apărut iar, de această dată si mai mari. Am mers la alt doctor, care mi-a spus ca sunt dureri normale si mi-a dat sa iau iar pastile si au trecut, dar de saptamana asta au început iar. Nu stiu ce sa fac, se poate sa fie din cauza frigului? Sa incep sa iau iar pastile sau sa merg la spital? Imi este si frica, pentru ca cum sunt in clasa a 11a si la anul vreau sa dau la o facultate care are probe sportive. Sunt sanse sa pot sa intru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

OK, ti-au spus ca ai lombosciatica, dar nu ti-au spus si care este cauza? Pentru ca exista mai multe posibilitati, de la deformari ale coloanei vertebrale, din cauza pozitiei incorecte, pana la chestiuni serioase, gen infectii masive sau tumori.

In orice eventualitate, daca ai dureri, mergi la spital.

Cat despre probe sportive, eu zic sa-ti reconsideri optiunile, pentru ca risti sa fi in plina criza in perioada respectiva, sau, si mai rau, efortul fizic intens sa-ti agraveze starea.

| Mara9879 a răspuns (pentru JackR):

Primul medic la care am fost mi-a spus ca am lombosciatica din cauza unei poziții incorecte făcute în timpul antrementelor( făceam sport înainte, cate o ora pe zi). Al doilea medic mi-a spus ca nu e lombosciatica. Ca sunt dureri normale si ca in urma tratamentului o sa dispară, iar pana cand dau admiterea o sa treaca

| JackR a răspuns (pentru Mara9879):

Nu sunt medic, dar o observatie de bun simt este ca nici o durere nu este "normala". Intotdeauna exista o cauza. Eu as merge pe mana primului medic sau, si mai bine, as cauta inca o opinie. Daca primul medic a spus ca ar fi o lombosciatica de natura mecanica, este bine s-o tratezi corect din timp, pentru ca se poate ajunge la situatii mai grave, care nu se mai pot rezolva cu masaje, fizioterapie si ceva pastile sau alifii. Si inteleg ca esti prea tanara pentru operatii pe coloana.