| OanaDD a întrebat:

Buna!
De ultimele 3 ori m-am iritat de la absorbante. Folosesc always, am folosit mereu. Nu stiu de ce am acum aceasta problema.
De care imi recomandati sa incerc sa nu mai am problema asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Încearca absorbante OB

| alina2k18 a răspuns:

Always, bella sau libresse de bumbac, alea sensitive de nu au invelis de plastic.
Eu f rar folosesc de plastic, am un pachet luat din greseala, dar folosesc maxim 1 absorbant din pachetul ala pe luna ca sa le termin.

| Floridori a răspuns:

Daca ai o igiena corespunzatoare in timpul sangerarii menstruale, adica speli zona intima de cel putin 3 ori pe zi si schimbi absorbantul la 3 ore, dar totusi te iriti, ai putea incerca o.b.Cum nu sunt agreate de toata lumea, poti incerca absorbantele din bumbac de la farmacie, dar sunt mai scumpe.
Recomandari de marci de absorbante nu stiu sa fac pentru ca nu folosesc de mai bine de 15 ani, dar ceea ce am scris mai sus este o recomandare generala pentru pielea foarte sensibila.
Insa pe primul loc, indiferent de ce decizi sa folosesti, este igiena.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand Libresse...sunt mai ok, părerea mea.

| lCupidon a răspuns:

Recomand cupa menstruala.

| Floridori a răspuns (pentru lCupidon):

Ai 16 ani, esti baiat si recomanzi cupa menstruala laughing
Nici eu la anii mei nu as recomanda-o...dar asta e alta poveste.

| lCupidon a răspuns (pentru Floridori):

Da, am aproape 16 ani, dar știu educație sexuala destul de bine, și pot recomanda o cupă menstruala în schimbul absorbantelor, chiar dacă nu am încercat niciodată asa ceva... Exista zeci de videoclipuri pe tema asta

| Floridori a răspuns (pentru lCupidon):

Educatia sexuala teoretica nu iti poate genera cunostintele necesare despre un astfel de produs astfel incat sa ajungi sa il recomanzi la modul practic.Tu stii doar teoretic care e treaba.Practic, e alta mancare de peste.
E bine ca te informezi si mi se pare super, dar recomandarile astea, mai ales ca esti baiat...mi se par fortate.

| lCupidon a răspuns (pentru Floridori):

Recomandările astea nu sunt făcute de mine personal, sunt făcute de n fete/femei și eu le-am transmis mai departe

| Floridori a răspuns (pentru lCupidon):

Inteleg asta.Si ti-am spus ca mi se pare super ca te informezi.Altii la varsta ta cred ca pot lasa o fata insarcinata doar pentru ca au sarutat-o.Deci chiar imi pare bine sa vad ca tinerii au interesul de a se informa, atat despre corpul lor cat si despre corpul sexului opus.Bravo tie!
Dar cred ca aceste recomandari se pot face doar daca ai experimentat personal acel produs.Acum, sper ca nu te-am suparat.Este doar o parere si mi-a atras atentia raspunsul tau pentru ca nu am o opinie deloc buna despre cupa menstruala si nici femeile pe care le cunosc nu au o parere deloc buna.Si aici ma refer doar la nivel practic, desigur.Dar opiniile sunt impartite si este firesc happy