| Stefancalin1997 a întrebat:

Buna!
De vreo 3-4 luni nu mai miros cum trebuie, unele mirosuri le percep, altele nu, mirosurile dulci le percep intepatoare. Mi s-a schimbat putin si gustul, tind sa cred ca am avut covid dar am fost asimptomatic, m-am vaccinat recent. A mai fost cineva in situatia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Trebuie să iei legătura cu medicul de familie.
Îți va prescrie un antibiotic care va ajuta la rezolvarea problemei. Dacă lași organismul să lupte singur și nu urmezi un tratament medicamentos, s-ar putea ca organismul să se vindece mai greu, sau poate chiar să fie răpus.
Deci, contactează medicul de familie la telefon și îți va spune ce trebuie să faci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

La ce informații dai cred ca ar trebui să îmi comand și sicriu. Și pastilele fac bine pe o parte, rău pe cealaltă parte. Afectează ficatul și chiar stomacul. Un tratament babesc nu recomanzi totuși?

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

La un antibiotic se prescrie și un calmant pentru stomac. Nu trebuie să ne teamă de medicamente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, eu am fost în aceasta situație. Mirosul complet mi-a dispărut numai 1 zi, insa nici după mai bine de 1 lună nu simt cum trebuie și nu am miros și gust ca înainte. Revine treptat, dar greu. Nu sunt vaccinat, dacă te interesează. Și nu a fost un covid chiar fără simptome.

| Eisenheim a răspuns:

Ține-te de nas și bea sau mănâncă, o sa vezi cum percepi gustul happy poate ai rinita alergica, sau sinuzita, dar acum toată lumea hop covid orice problema avem happy

| stefiiii3 a răspuns:

Probabil ai avut covid iar simtul tau nu mai este asa bun cum era inainte.
Eu asa am patit, dupa ce mi-a pierit mirosul, dupa ce mi-a revenit nu am putut mirosi la capacitate maxima si chiar si acum nu mai este cum era inainte.
Daca chiar te ingrijoreaza, consulta un doctor, este cel mai bine.
Insanatosire grabnica.

| Fashionista10 a răspuns:

Îmi pare rău dar ai covid-19:-(

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fashionista10):

Nu ai virusul în tine pentru 3 sau 4 luni. Poate a avut.

| Eibogu a răspuns:

Poate ai avut Covid-19 de formă ușoara și asta sunt consecințele(
Ori ai răcit, contultă un medic)

| PleşaMihai21 a răspuns:

E vreo inflamatie la nivelul sinusului. Am avut și eu problema asta, și m-a ținut mai mult de doua saptamani. Aveam și febră. Plus ca suflam nasul pe care îl simteam înfundat, dar nu aveam nicio secreție, era uscat. Am crezut ca e covid, și m-am testat de gura mamei și a surorii mele, pentru ca erau îngrijorate, dar testul a ieșit negativ. L-am făcut oricum mai pe la final. In orice caz, ar trebui sa te duci la un control, suntem diferiți și nu se comporta la fel cu toți, orice ar fi. Fie vorba de covid, inflamații ale sinusului...și așa mai departe.

| ILuuka a răspuns:

Nu am fost in situatia asta, nu conteaza daca nu au fost probleme, poti sa te testezi si ai grija sa nu imbolnavesti si pe altii