| Gabriel_Madalin_1990 a întrebat:

Am o intrebare destul de serioasa. Acum ceva vreme cand covid -19 era peste tot am racit, am facut teste si nu aveam covid fiind ciudat pentru ca nu aveam miros sau gust in acea perioada. De abia dupa o luna mirosul si gustul au revenit cat de cat la normal dar nu de tot, de aceea vreau sa intreb ceva. Deci acea raceala am avut-o cam acum 5 luni sau 6 si mirosul meu este foarte slab, daca vreau sa miros ceva trebuie sa ma stradui cat de cat sa reusesc si inca ceva destul de naspa, ouale prajite inainte erau normale pentru mine dar dupa raceala ele miros a stricat, la fel si gustul ma face sa vomit dar parintii mei imi zic ca nu are nimic " ti s-a acrit de ele la cat ai mancat ' dar din cate am citit pot avea parosmia sau ceva de genul, va rog sa ma ajute cineva si sa imi zica ce sa fac.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti avea o problema la colecist (fiere) sau ficat, care iti da sensibilitatea asta la mirosuri si iti poate provoca starea asta de voma.

| Gabriel_Madalin_1990 explică (pentru Violleta2022):

Si unde trebuie sa merg sa imi dea cineva un raspuns sigur

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gabriel_Madalin_1990):

Sa mergi la MEDIC, ca doar un medic iti poate pune un asemenea diagnostic, numai dupa ce te consulta si-ti face investigatii medicale (analize de sange, urina, ecografie samd).

| Brizbriz a răspuns:

Chestia asta cu mirosul e lucru de care se plang toti afectati, ca trece FOARTE GREU
deci, nu prea stiu ce poti sa faci, in afara de rabdare, cica, ca isi revine