| cassie96 a întrebat:

De vreo 3-4 zile am inceput sa am niste scurgeri vaginale maronii. Am fost la medic saptamana trecuta pentru un consult si pentru ca nu imi venea menstruatia. Mi-a dat anticonceptionale si cand mi-au venit analizele m-a diagnosticat cu candidoza si ceva probleme la flora. Contact sexual am avut doar cu prezervativ insa nu l-am verificat dupa sad intrebarea mea este: aceste scurgeri maronii sunt din cauza problemelor care le am sau e posibil sa fiu insarcinata? va multumesc...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce ai avut contact sexual PROTEJAT cu prezervativ, NU cred că poate fi vorba de o sarcină :)

Oricum, ginecologul ar fi TREBUIT să-ţi dea să faci un test de sarcină ( atunci, acolo la cabinet )!
Abia după aceea ar fi trebuit să-ţi prescrie un tratament cu AC...

De asemenea, având în vedere că ai candidoză, TREBUIE să mergi IAR la ginecolog să-ţi prescrie un tratament pentru aceasta!

În plus, şi partenerul tău TREBUIE să facă tratament chiar dacă este asimptomatic ( nu prezintă simptome de infecţie )!
Să CERI ginecologului să-ţi prescrie un tratament şi pentru partener!

De asemenea, după terminarea tratamentului pentru candidoză, TREBUIE să mergi IAR la ginecolog pentru un nou test de secreţie vaginală şi pentru a se confirma dacă infecţia a fost eradicată!
Pe perioada tratamentului şi până după ce ai confirmarea vindecării, NU se face sex ( DELOC )!

Revenind la întrebarea iniţială, înţeleg că scurgerile maronii au apărut după terminarea tratamentului cu Duphaston ( sau după ce ai început acest tratament )!
Deci, acele scurgeri maronii reprezintă MENSTRUAŢIA de luna asta :)

Ar fi TREBUIT să începi administrarea AC Marvelon în PRIMA zi în care au apărut acele scurgeri!

"3. CUM SĂ UTILIZAŢI MARVELON 21
3.1 Când şi cum să luaţi comprimatele
Folia Marvelon 21 conţine 21 de comprimate. Pe folie, fiecare comprimat este marcat cu ziua din săptămână în care trebuie luat. Utilizaţi comprimatul în aproximativ acelaşi moment al zilei în fiecare zi cu puţin lichid dacă este necesar. Urmaţi direcţia săgeţilor până când luaţi toate cele 21 de comprimate. În următoarele 7 zile nu veţi lua comprimate. Sângerarea menstruală trebuie să survină în timpul acestor 7 zile (sângerare de întrerupere). De obicei începe în ziua 2-3 după ultimul comprimat de Marvelon 21. Începeţi să utilizaţi următoarea dumneavoastră folie în a 8-a zi, chiar dacă continuaţi să aveţi sângerare menstruală. Acest lucru înseamnă că veţi începe întotdeauna noile folii în aceeaşi zi a săptămânii şi, de asemenea, că veţi avea sângerarea în aproximativ aceleaşi zile, în fiecare lună.
3.2 Începerea primei cutii de Marvelon 21
 Dacă nu s-au utilizat contraceptive hormonale în ultima lună Începeţi să utilizaţi Marvelon 21 în prima zi a ciclului dumneavoastră, adică în prima zi de sângerare menstruală. Marvelon 21 va intra în acţiune imediat. Nu este nevoie să utilizaţi o metodă contraceptivă suplimentară.
Puteţi de asemenea, să începeţi în zilele 2-5 ale ciclului dumneavoastră, dar dacă faceţi astfel, asiguraţi-vă că utilizaţi o metodă contraceptivă suplimentară (metodă de tip barieră) în primele 7 zile ale primului ciclu de administrare a comprimatelor." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_1508_20.03.09.pdf? anmOrder...dci.

TREBUIE să începi administrarea Marvelon chiar AZI ( fiind a 5-a zi a CM )!
Vezi că, în următoarele 7 zile, NU ai voie să faci sex neprotejat!

Vezi alte detalii în Prospectul anterior...

Toate cele bune.

| cassie96 explică (pentru bursuc001):

Mi-a venit menstruatia, dar este foarte putina, aproape nimic. Sa ma ingrijorez? sad

| bursuc001 a răspuns (pentru cassie96):

Faptul că menstra este slab cantitativă se poate datora şi AC.
Majoritatea AC pot genera dereglări menstruale, menstre slab cantitative, sau chiar amenoree secundară sad

Oricum, în timpul tratamentului cu AC menstrele vor fi mai scurte ( în general, de 2-3 zile ), iar sângerarea mai redusă...
Deci, nu cred să fie un motiv de îngrijorare.

O seară frumoasă.

| mihai69 a răspuns:

Spotting-ul e unul dintre efectele secundare ale A/C.

| neutrino a răspuns:

A doua varianta.

| Alcyon a răspuns:

Sangerarile sunt de la AC.

| cassie96 explică (pentru Alcyon):

Inca nu am luat anticonceptionale. medicul mi-a dat duphaston 5 zile si a zis sa incep cu AC din prima zi de menstruatie.

| Happyjump a răspuns:

Cred ca sunt din cauza candidozei dar de obicei sunt scurgeri albe, am auzit ca daca pui in apa putina sare ajuta la vindecarea acestei boli la fel si usturoiul si scortisoara. Oricum cel mai bine ar fi sa faci un test de sarcina sa te asiguri ca nu esti însărcinată, sper ca te-am ajutat.