| AdrianaManu18 a întrebat:

Buna!
De vreo 3 saptamani dorm foarte prost, mai ales cand stiu ca am ceva de facut a doua zi. Maxim o ora, doua pe noapte... nu stiu ce sa mai fac, e 4 jumate si eu la 5 dimineata trebuia sa ma trezesc si maine iar trebuie sa rezist. Oare din ce cauze nu pot sa adorm? Ma gandesc la tot felul de scenarii urate, care nici eu nu inteleg cum imi ajung in minte. Cum sa adorm mai repede?
Am 19 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pune-te in pat la 10 seara si intr-o maxim 2 ore esti deja adomrit. dara fara telefon, fara TV, fara muzica sau alte chestii electronice care te-ar putea irita. Poti citi o carte!

Dar daca te pui in pat dupa miezul noptii, este mult prea obosit si stresat ca sa mai adormi, de aceea ajungi sa nu dormi aproape deloc.

| Frank51 a răspuns:

Nu cred că o problemă foarte mare, dar nu este nici normal să te stresezi practic pentru nimic. Este posibil să fii într-o perioadă proastă a vieții tale, sau să ai o problemă de sănătate pe care înca nu ai descoperit-o.

| Alverto a răspuns:

Pai la ce ora te culci? Daca te culci după ora 23:30, fă-ți un obicei din a te culca la 22:00.
Ce faci înainte să dormi? Stai in fata telefonului, a unui ecran digital? Daca da, elimina toate astea și înainte de a dormi citește o carte pana te plictisește sau fa sport până nu mai poți, atunci când corpul va fi obosit când te vei pune in pat sunt șanse să adormi repede.
Iar dacă ajungi sa dormi cate 7-8 ore, încearcă să te trezești foarte devreme fiindcă altfel te vei simți moleșită, intervine sentimentul de a mai dormi daca dormi mai mult de 9 ore.
Eu asta am aplicat, înainte mă culcam pe la 00:00-1:00 și mă trezeam pe la 9 și nu eram deloc productiv. Acum mă culc pe la 22:00 și mă trezesc pe la 5-6. Și acum când observ cat de puține lucruri făceam înainte, și acum pot face o grămadă.

| bookofknowledge a răspuns:

O fost o vara foarte calduroasa si poate ti-a afectat somnul, daca ai un aparat de aer conditionat atunci e bine, dar ventilatorul poate aduce alte probleme de sanatate. De fapt nu stiu daca ventilarul ar putea afecta si somunul. Nu pot afla prea multe doar din atatea detalii. Cum spune si medicul, este nevoie de examinarea pacientului si detalii din camera ca aceste exemple: prea calduroasa, pat incomod etc.(la subiect si generale, orice ar putea strica somnul), poate ai schimbat regimul alimentar etc.
Pana si teama aceea te poate afecta, deci poate ar trebui sa vorbesti cu un psiholog.