| Lola200228 a întrebat:

De vreo 3 zile îmi merge burta și nu mai stiu ce sa fac. Am mancat orez fiert. Ceva remedii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Burta ta are picioage?

| Vikaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Se refera ca are diaree.

| Vikaa a răspuns:

Incearca sa mananci banane, ajuta mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Vikaa):

AAA,în cazul ăsta, să ia pastile pentru diaree

| Vikaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Cele mai bune si naturale pastile sunt bananele

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Bea lichid de frana, ca sa o opresti

| iulian1302 a răspuns:

Buna! Avand in vedere ca diareea persista de 3 zile s-ar putea sa fie vorba despre o infectie intestinala. Este foarte important sa bei multe lichide( apa plata ar fi ideal) pentru a evita aparitia deshidratarii! Ceaiul de menta ajuta la reechilibrarea tranzitului intestinal! In plus este necesar sa iei si medicamente antidiarice pe care le gasesti in farmacii si care se elibereaza fara prescriptie medicala (Furazolidon, Smecta, Enterol etc.)! Tot in farmacii gasesti si saruri pentru rehidratare (previn deshidratarea cauzata de diaree). Iti mai recoamnd sa ai foarte mare grija cu dieta cateva zile! Nu consuma alimente prajite, alimente bogate in grasimi si zaharuri, evita sa consumi alcool si sucuri carbogazoase! Mesele consumate trebuie sa fie in cantitati mici si dese! Daca simptomele persista iti recomand totusi un consult medical de specialitate (medicul de familie, medicul infectionist)!

| WhiteLife a răspuns:

Mergi la medicul de familie, in viitorul apropiat poate îți va fi de folos să faci niste analize (nu ști niciodată ce e) și dacă nu poți ajunge la medic in weekend încearcă să iei niste probiotice de la farmacie. La mine BioSun și-au făcut efectul.

| LaraClarice a răspuns:

Ceai de mentă, banane, mâncare făcută în casă ( fiert sau pe grătar, fara prăjeli, prea multe condimente). Apa plată, fara sucuri carbogazoase, fara mezeluri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Furazolidon.