| anonim_4396 a întrebat:

Deci am o intrebare foarte importantă, de curand am inceput sa iau anticonceptiomale..acestea sunt anticonceptionale combinate, 21 intr-un drajeu.Le-am luat din a 5-a zi de menstruatie, iar astazi am luat a 7-a pastila...(microgynon, in caz ca cineva vrea sa stie), insa azi am facut si sex (neprotejat) exista vreo sansa ca pastilele sa nu isi fi facut inca efectul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Anticonceptionalele functioneaza dupa 2 saptamani din momentul cand le-ai luat.
De altfel daca mergeai la medic sa ti le prescrie, ti-ar fi spus ca trebuie sa mai folosesti o protectie la sex fiindca nu esti protejata decat dupa 14 zile din momentul cand incepi sa le iei.