| Annaa24 a întrebat:

Urgent! Buna, am si eu o intrebare pentru fete. Daca am inceput sa iau anticonceptionale la 2 zile dupa menstruatie iar in a 6-a zi de luat pastilele..am avut contact neprotejat, e posibila o sarcina?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibila o sarcina, deoarece in primele 8-10 zile de cand incepi sa iei anticonceptionale, nu esti protejata, pentru ca nu au inceput inca sa functioneze.

| Annaa24 explică (pentru Violleta2022):

Ar trebui sa iau pastila de a doua zi atunci?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Annaa24):

Pastila contraceptiva (de a 2-a zi) se foloseste numai in cazul in care dupa ce ti-ai facut un test de fertilitate/ovulatie a aparut rezultatul POZITIV. Numai/doar in acest caz folosesti pastila de a 2-a zi. ( https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/ )
In caz contrar, daca rezultatul testului de fertilitate/ovulatie obtinut este NEGATIV atunci in mod sigur esti in PERIOADA DE INFERTILITATE a ciclului menstrual caz in care nu se poate forma sarcina chiar si daca sperma a ajuns in vagin.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Annaa24):

Nu lua nimic, pentru ca acum este oricum prea tarziu sa mai iei ceva.
Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala!

| Annaa24 explică (pentru Violleta2022):

Cum sa fie tarziu daca ieri s-a intamplat? Pastila de a doua zi nu pentru asta este?

| Annaa24 explică (pentru corbulalbrosu):

Eu n am mai auzit asa ceva. Medicul ginecolog mi-a spus odata ca din moment ce sarcina e aparuta si se vede la test..degeaba mai iei pastila de a doua zi. Pastila de a doua zi stiu eu ca se ia dupa un contact sexual neprotejat

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Annaa24):

Ai vazut ca deja stii?
Atunci acționează

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Annaa24):

In mod absolut sigur ori tu nu ai fost atenta, ori acel medic ginecolog nu a stiut/reusit sa-si faca bine intelese explicatiile pe ca re ti le-a oferit, fiindca in mod normal ar fi fost cazul ca tu sa fi inteles din spusele lui ca existenta si prezenta sarcinii in uterul femeii poate fi pusa in evidenta numai din momentul in care OVULUL FECUNDAT s-a IMPLANTAT prin procesul de NIDATIE in masa ENDOMETRULUI si DIN ACEL MOMENT incepe sa produca HORMONUL DE SARCINA -- hCG. Si pentru informarea ta corecta trebuie sa afli ca aceasta transformarea a OVULULUI FECUNDAT in SARCINA IMPLANTATA se produce de regula dupa circa 8-10 (OPT-ZECE) zile de la data OVULATIEI. Daca medicul ginecolog NU ti-a explicat, transmis s-au spus acest aspect important al procesului de procreere umana, inseamna ca ginecologul respectiv NU este si un bun... pedagog.
Intr-adevar ar fi cu totul IRESPONSABIL sa mai fie folosita pastila de a 2-a zi in cea de a 8-a sau a 10-a zi, adica dupa momentul in care este produsa prima cantitate de hormon de sarcina hCG.
Ai scris asa : '' Pastila de a doua zi stiu eu ca se ia dupa un contact sexual neprotejat''
EXACT. Fiindca cam la fel poate fi apreciat si actul sexual pe care l-ai intretinut din cauza modul incorect in care ai procedat atat in privinta momentului de incepere a administrarii pastilelor AC cat si al momentului in care ai intretinut actul sexual... NEPROTEJAT.
NOTA. Repet din nou pentru a atentiona toate fetele/femeile ca :
Inainte de a folosi pastila contraceptiva (de a 2-a zi) se efectueaza un test de fertilitate/ovulatie pentru a stabili daca in acel moment ESTE sau NU ESTE in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual.
Pastila contraceptiva (de a 2-a zi) va fi folosita numai in cazul in care a aparut rezultatul POZITIV. Astfel ca : numai/doar in cazul in care femeia este real fertila, se va folosi pastila de a 2-a zi.
(https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/ )
Daca rezultatul obtinut dupa ce a fost efectuat testul de fertilitate/ovulatie este NEGATIV, folosirea si in aceasta situatie a pastilei contraceptive in scop ''preventiv'' reprezinta o grava si crasa IRESPONSABILITATE din partea persoanei respective

| justeveblog a răspuns (pentru Annaa24):

Pastila de a doua zi se ia în maxim 72 de ore după contactul sexul neprotejat! De preferabil în primele 12 ore.

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Este INDICAT si RECOMANDAT ca administrarea pastilelor AC (anticonceptionale) sa NU se produca/inceapa dupa cea de a 5-a zi a ciclului menstrual (numarat fara de prima zi de menstruatie) fiindca exista un anumit grad/nivel de posibilitate ca metoda contraceptiva sa NU mai fie eficienta chiar si in cazul in care toate cele 21 de pastilelor AC sunt administrate in mod corect, conform instructiunilor precizate in prospectul medicamentului
2.) De asemenea in cazul in care PRIMA pastila AC nu este folosita in PRIMA ZI DE MENSTRUATIE, ci in urmatoarele 4 zile, atunci pentru a elimina orice posibilitate de a se putea forma o sarcina nedorita, ca o a 2-a masura suplimentara de protectie se foloseste prezervativul in cazul in care se intretin acte sexuale pe perioada administrarii primelor 7 pastile AC. Se poate face sex neprotejat incepand cu a 8-a zi, odata cu folosirea celei de a 8-a pastile AC. Se recurge la aceasta masura de precautie doar daca metode de protectie este folosita prima data.
In concluzie : fiindca inceperea metodei de protectie cu AC s-a facut intr-un moment aiurea/anapoda si de asemenea si fiindca nu a fost respectata nici perioada minima de 7 zile inclusiv, de abtinere de la a intretine sex neprotejat, nu se poate formula un raspuns care sa fie intrutotul : ferm, cert, absolut sigur si corect. Se poate aprecia ca in conditiile precizate intr-o proportie foarte mare, probabil de peste 90-95 % formarea sarcinii ar fi imposibila. Multa sanatate!

| BlackRose03 a răspuns:

Congratulations!

| OctavianSps a răspuns:

Nup