| rqinyalls a întrebat:

Bună, deci am o intrebare urgentă
brusc în 2023 am inceput să prezint simptome de anemie, palpitații, dureri în piept (foarte rar), amețeli, de obicei când ma ridic din pat/stau în picioare încep să văd negru în fața ochilor (iar asta mi-a tras cel mai tare atenția căci majoritatea prietenilor care au anemie mi-au spus că au acest simptom) si primul simptom pe care l-am avut au fost problemele de respirație (în special noaptea)
nu pot respira adânc/nu mai am aer, asta s-a întâmplat prin septembrie 2020
in 2021 a fost totul ok, la fel și în 2022 (inceputul anului plus vara)
prin septembrie am inceput iar să am problemele astea de respiratie, iar pe parcurs au început sa apară și restul simptomelor (și au aparut din ce în ce mai des)
pff, nici nu stiu ce sa fac
am fost in noiembrie la spital si mi s-a spus că sunt doar niște atacuri de panica și ca majoritatea copiilor din generația asta au același lucru
am primit si medicament, si a functionat cat de cat insa iar au aparut chestiile astea si sunt de cct raauuu, e insuportabil
intrebarea e, ar trebui sa merg la un control? am vorbit si cu mama despre asta si mi-a spus ca nu sta cu mine pe holurile spitalului doar pentru asta
nici nu stiu ce sa fac, mi e super frica sa n-am ceva grav...
ar trebui sa o "oblig" pe mama sa merg la un control?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Simptomele descrise sunt de la anxietate si atacuri de panica, pe care ti le induci singur si te-ar ajuta mult daca ai merge la un psiholog sau psihiatru, pentru o evaluarea corecta si tratament adecvat.

Somnul de noapte este vital in acest caz, sa dormi de la 9-10 seara, pana dimineata, noapte de noapte, ca creierul tau sa produca serotonina si melatonina, doi hormoni vitali creierului si organelor interne, benefice de linistea, fericirea si starea ta suflteasca.

Sportul ajuta si el, fiindca iti oboseste trupul si elibereaza din creier toata frica si anxietatea, producand o bucurie interna, care schimba chimia din crierasul tau, in bine.

| dullcat a răspuns:

Buna.Da, ar trebui sa mergi la control. Daca mama ta e iresponsabila si considera asta un fleac, cauta alt adult care sa te insoteasca.