| anonim_4396 a întrebat:

Deci de cand am inceput scoala am o senzatie nasoala! Parca nu mai sunt in lumea asta.
Azi dimineata am inceput sa iau niste medicamente pentru ceva si am si mai rau senzatia asta nasoala.
Vreau doar sa va intreb:
Voi ati patit sa aveti senzatia asta?
De la ce vine?
Cu poate trece?
Nu o mai suport...am impresia ca nu mai imi trece.
Dau funda!
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
26 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

E pe fond psihic, probabil ai ori anxietate ori simptome de derealizare si depersonalizare si trebuie sa mergi la doctorul psihiatru pentru tratament iar tratamentul te va ajuta sa te simti mai bine! Sanatate!

| Bondarel99 a răspuns:

Dacă iei medicamente înseamnă ca ti le-a dat un medic și medicul ala trebuia sa îți explice pentru ce le iei. Sau poate te-a diagnosticat cu depresie și ti-a dat antidepresive. Ce scrie pe medicamente?
Sa știi ca e un simptom care se numește depersonalizare (nu trebuie sa ma crezi pe cuvânt, doar caută pe google mai multe articole și mai ales in engleza și vezi dacă ti se potrivește ce scrie acolo cu ce simți tu), e o stare trecătoare (nu îți face griji) care apare de la depresie sau de la anxietate (eu cred ca tu ai anxietate, posibil și depresie dar predominanta e anxietatea și are legătura cu faptul ca ai avut un șoc sau ceva la începutul scolii). Eu am avut senzația asta, foarte foarte mulți oameni au avut-o chiar de mai multe ori chiar dacă ei se dau mari și nu recunosc, e o chestie reala, poate fi mai ușoară sau poate fi foarte severa (urmărește filmul Numb, personajul principal are aceasta problema dar in forma cea mai gravă). Nu trebuie sa te sperii, trebuie doar sa elimini cauzele care te-au făcut sa te simți așa, adică sa vezi ce te nemulțumește in legătura cu școala sau cu viața ta in general și sa repari asta.

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Nu iau medicamente pentru chestia asta pentru care o am acum
Nu am spus nimanui ca am senzatia asta
Nici mamei mele
Nimeni nu stie
Iau medicamente pentru sinuzita dar nu are de a face cu ce am eu
Vroiam sa spun ca la orice fac mai nou simt mai rau aceea senzatie

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Atunci cand m.am internat mi-a zis doctorul ca sufar de anxietate...mi-a zis sa iau niate pastile pe nume anxin pentru asta
Acum nu le am mai luat
Cam de 2-3 luni
Daca incep sa il iau o sa imi treaca aceea senzatie?

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai de ce nu ai specificat asta?
Inseamna ca ai anxietate si da, starea asta pe care o ai e de la anxietate. Stiu ce inseamna pentru ca si eu am avut. Mi-a disparut in vreo 4 luni. Trebuie sa reduci anxietatea. Poti sa faci asta singura daca gasesti cauzele si repari ce te deranjeaza in viata ta sau daca mergi la un psiholog.
Pastilele nu cred ca te ajuta. E posibil ori sa te ajute pentru ca te linistesc ori sa iti agraveze starea. Numai medicul poate sa iti spuna pentru ca el ti le-a dat.

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Offf...nu vreau sa ii spun mame ca nu rezolva nimic...mai e si rea cu mine
Asa ca as vrea in afara de mers la doctor sau de astea
Am 12 ani
As vrea sa imi rezolv problemele singura
Dar nu stiu cum din pacate?

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din experiența iti spun ca cine nu a trecut prin astfel de stări nu o sa te înțeleagă, nu te aștepta sa te înțeleagă cineva. Nu știu dacă doctorul te poate ajuta, el o sa îți dea medicamente de care poate nu ai nevoie și poate o sa îți facă mai mult rău. Tu ai nevoie de un psiholog acum, dar pentru asta ar trebui sa ii spui unui părinte și sa scoată din buzunar ceva bani pentru ca ședințele sunt scumpe.
Poți și singura, dar pentru asta ar trebui sa înveți foarte bine ce e cu aceste stări și ce înseamnă anxietate și ce simptome poate da. Încearcă sa citești pe net sau sa cauți niște cărți. Pe scribd.ro găsești niște cărți gratuite.
Mai poți apela la un consilier pentru copii și adolescenți, am auzit ca sunt niște site-URI și niște numere de telefon la care poți apela și poți vorbi cu un psiholog. Te rog caută pe net despre asta.

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Multumesc! o data mai de mult aveam senzatia asta si a zis ca si mama o are si ca si a a mai patit sa aiba senzatii din astea
Mai de mult mi-a zis asta

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, ce senzatie ai?
Ca tot pomenesti cuvantul "senzatie" si nu ne spui de fapt ce simti!?

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Simpt ca parca sunt in alta lume
Parca nu mai stiu de mine

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea inteleg ce simti cand spui: "parca sunt pe alta lume", ca se poate intelege in nenumarate forme: posibil aeriana, posibil super fericita, plutind, posibil suparata, posibil fleasca de oboseala samd.

Am sa aleg o varianta - cea cu oboseala excesiva, fiind din cauza lipsei somnului de noapte, pierdut probabil prea multe saptamani sau luni, din cauza obiceiurilor proaste din vacanta, sa te culci prea tarziu in noapte.
Asta ar fi un motiv foarte serios de boala, lipsa de concentrare si oboseala excesiva.
Pune-te la 10 seara in pat si culca-te, asa cum ar fi normal, si in cateva zile iti vei revenii.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Pai la 10 ma culc eu in fiecare zi

| sierra1 a răspuns:

"Parca nu mai sunt in lumea asta...am inceput sa iau niste medicamente pentru ceva"

ce dumnezeu de medicamente ai luat?

| eanadandre a răspuns (pentru sierra1):

Niste medicamente pentru sinuzita
Adica la orice lucru il fac simt senzatia aceea si mai tare
NU LUAM MEDICAMENTE PT SENZATIA ASTA

| sierra1 a răspuns (pentru eanadandre):

Am ințeles. Zic cu tărie că-ți trece totul după prima teză dată!

| Carmenopt125 a răspuns (pentru eanadandre):

Si care e mai exact senzatia pe care o simti?

| anonim_4396 explică (pentru Carmenopt125):

Crezi ca pot sa explix? Nici nu stiu cum sa iti spun

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Anxietate?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am veut sa spun
Cum poate trece?
De la ce vine?
De ce am mereu senzatia asta?
Cum poate trece?
Raspunsul vostru e foarte important
Nu mai suport senzatia asta!?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am avut senzatii de astea dar parca nu mai trece
Acum mi se pare ca nu mai trece

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aveti dreptate
Atunci cand nu ma gandesc parca nu mai simt aceea senzatie dar mereu imi vine in minte

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa stiti ca ma simt mai bine
Nu prea m-am mai gandit la senzatia asta si ma simt mai bine

| eanadandre a răspuns:

Eu iau medicamente pentru sinuzita recomandate de doctor
Am inceput sa iau azi dimineata pastilele
Nu iau pastile pentru senzatia asta nasoala

| Bondarel99 a răspuns (pentru eanadandre):

Simți senzația asta pentru ca te gândești și mai mult și te sperii și mai mult de ea.
Nu zic ca nu exista, ea exista dar dacă se întreține anxietatea de asta simptomele sunt mai puternice.
Dacă vrei sa scapi singura de asta fără medic și fără psiholog mai întâi trebuie sa știi cât mai multe despre acest lucru (ti-am zis ce sa cauți pe net, mai întâi trebuie sa te convingi ca ai asta), sa fii puternica, sa reduci anxietatea pe cât posibil și sa îți găsești preocupări care sa îți țină mintea ocupată ca sa nu mai ai stări din astea de disperare.
De trecut o sa îți treacă, poate dura și câteva luni dar stai liniștita ca nu ramai așa pe vecie.

| Carmenopt125 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa consulti psihologul, iar in caz contrar daca nu aveti psiholog de la scoala sa mergi tu la unul privat. Da te inteleg cum te simti...eu de cand am inceput scoala parca nu mai am nici un interes sa mai invat...fiind o eleva de nota 10..nu stiu. Oricum bafta si sper sa reusestiwinking

| eanadandre a răspuns (pentru Carmenopt125):

Oricum eu am fost internata o vreme la spital si doctorii i-au spus mamei sa ma duca la consiliere psihologica acolo unde locuiesc eu dar vad ca nu ma duce nicaieri mama
La orice lucru il fac am si mai rau aceea senzatie
Si cand ma gandesc o simt mai mult pe moment si ma i-a cu transpiratii parca...sunt intr-o situatie nasoala