| Forev3rAlone a întrebat:

Buna!

Deci, ieri dupa ce m-am dat cu un ser pe par am dus din greseala o mana la ochi, si ma tot ustura ochiul respectiv si lacrimeaza de atunci.E ceva temporar sau ar trebui sa fac ceva in cazul asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TREBUIA să te clăteşti cu foarte MULTĂ apă rece!

Eventual, se poate clăti ochiul cu ceai de muşeţel ( fiert şi răcit ) : pui ceai într-o cană/pahar ( îl umpli complet ), introduci ochiul în ceai şi clipeşti de mai multe ori ( vreo 5 minute ).

Dacă nu-ţi trece până mâine, atunci trebuie să mergi la medic!

Toate cele bune.

| Forev3rAlone explică (pentru bursuc001):

Multumesc, asta o sa fac!

Mereu cand clatesc cu apa imi trece, dar peste cateva minute usturimea iar revine.O sa-ti ascult sfatul! Multumesc din nou.

| bursuc001 a răspuns (pentru Forev3rAlone):

Cu plăcere!

Te poţi clăti cu apă din oră în oră, câte 5 minute - în acelaşi mod ca şi cu ceaiul ( pui apă rece în cană ).

Încearcă şi cu ceai de muşeţel, cel puţin de 2-3 ori ( azi ).

Dacă nu-ţi trece, mâine mergi la medic.

Multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca tinctura de bitter suedez. Imbibi vata in ea, inchizi ochiul si o aplici pe pleoapa. E posibil sa te usture daca iti intra in ochi, dar nu va fi nicio problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Imediat trebuia clatire cu multa apa rece.
Mergi la medic cat mai repede.
Te pup!

| Forev3rAlone explică:

Multumesc tuturor de raspunsuri, mi-au fost de mare ajutor si acum sunt bine in legatura cu aceasta problema.
Multumesc din nou!

| MixAndrei a răspuns:

Du-te la medic deoarece serurile sunt de obicei chimicale chiar daca scrie ca sunt naturale deci eu iti sugerez sa te duci la un doctor ok?

| Forev3rAlone explică (pentru MixAndrei):

Ok, asta o sa fac.Credeam ca poate e doar ceva temporar, avand in vedere ca mi-a intrat in ochi si sampon de destul de multe ori.Si credeam ca se aseamana cazurile.
Multumesc oricum de raspuns!