| AndreeaCristina697 a întrebat:

Deci...
Ieri,o prietena de a mea, a alunecat pe nisip si a cazut. Loviturile sunt: are 2 gauri in mana(nu prea mari,dar totusi),genunchiul este umflat si vânăt(mai are pe genunchi si niste linii rosi,gen genunchiul e vânăt si mai are si cateva linii rosi), pe sold in partea stanga e jiulită iar in cot este jiulită.
Intrebarile mele sunt:
1. Daca genunchiul e vânăt,umflat si o doare cand merge, inseamna ca e ceva grav?
2.Cum ar putea sa se proteje de bacterile din apropierea ranilor?
3.E ceva grav daca are 2 gauri in mana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cybe3r a răspuns:

Genunchiul isi revine, e nosrmal sa fie umflat dupa o cazatura.
O poti dezinfecta cu apa oxigenata sau iod.
Gaurile nu sunt garve, am avut si eu sunt de la pietricele dar se vindeca, un pic mai greu da merge.

2 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Las-o pe prietena ta sa-si faca griji.