| simplegirl2 a întrebat:

Deci o sa va povestesc un lucru rău pe care l-am făcut cu științăbig grine multe ori când ma durea capul, burta sau altceva luam pastile, dar nu una doua ci mai multe. Stiam ca nu e in regula si ca pot avea probleme cu ficatul dar am mai continuat.Am luat și paracetamol mai mult într-un timp scurt dar apoi m-am simțit rău, am vomitat și am fost dusa la spital unde medicii au spus ca am doar o indigestie(nu le-am spus ca am luat pastile).
Recent am făcut analiza hemograma și au ieșit rezultatele pozitive.
Se poate sa am leziuni hepatice dacă analizele au ieșit bune?
Recunosc ca am luat de mai multe ori pastile câte 3-4 deodată.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate ar trebui sa vezi un psiholog sau psihiatru, daca iei pastile atat de multe si ascunzi tuturor.
Da, ficatul iti poate fii afectat, ca totul se proceaseaza prin el, dar sunt si alte organe care sunt afectate de efectele secundare ale pastilelor.
In orice caz, tu ai nevoie de un medic caruia sa-i spui ce faci, pentru ca nu-i normal si nici sanatos sa iei cate 3-4 pastile deodata, mai ales ca esti copil si nu ai voie decat 1 singura tableta de 2 ori pe zi si numai in caz de durere.
Inca un sfat: daca mai ajungi in urgenta, spune adevarul, ca viata sa-ti fie salvata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iei pastile cu pumnul, O sa-ti distrugi toata flora intestinala.
Este foarte importanta, pentru ca de acolo, isi ia corpu nutrientii, si daca ai bacterii proaste, sau omori bacteriile bune, care se ocupa de digestie, esti pa.
Acum esti tanara si la fel nu-mi pasa si mie de lucrurile astea.
Si luam pastile pentru orice.
Ca asa esti educat in Romania.
Sa iei pastile pentru orice.
Te duci la doctor cu rosu in gat, iti da pastile si injectii.
La orice.
Poti sa ai si ceva care nu e asa grav, si la care corpu reactoneaza, si se vindeca si fara ajutor.
Afara nu te indoapa asa cu pastile cu una cu 2.
Doar in cazuri ffffff extreme. Eu m-am dus cu picioru rupt la urgente dupa accident cu motor, si nu mi-au dat nici un painkiller.
Doar paracetamol.
numai in Romania se exagereaza cu medicamentele.
Una 2 antibiotic una 2 tratament de 200 300 ron, ca sa faca baietii banii.
Pastilele astea creaza disfunctii in rinichi, ficat si alte organe, ireversibile happy
Nu mai lua dupa ureche, si nu una dupa alta.
Altfel, cand ajungi la 25 de ani si te dor toate alea, o sa-ti para rau,
Sunt studii spre exemplu, la ibuprofen si nurofen, la femei mai ales, abuzul acestor pastile, a dus la endometrioza la femei, infertilitate, cancer de la endometrioza, si moartea in cazul a 60% dintre femeile cu endometrioza gradul 1.
Cand esti tanar, nu simti, ca se reface corpu singur, da daca-l indopi de pastile, nu se mai reface nici in 10 mii de vieti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O lege buna, ar fi ca oamenii sa nu mai tina pastilele la indemana copiilor, ci inchise intr-un spatiu, cu cheie.
Pentru ca tin minte ca eram mic, si ma uitam la adulti cum luau pastile cu pumnu pentru dureri de cap, si erau mereu la indemana.
Te durea capu, faceai ca si adultu, luai o pastila., vedeai ca nu iti trece, mai luai 3, ca ce educatie sa ai in sensul asta, si la varsta aia, despre luatul pastilelor cu pumnu, si ce efecte ar avea? 0, nici o educatie. Le luai ca vedeai ca si adultii le luau, si stiai unde e dulapu cu pastile, daca te durea ceva. Mai grav era cand nu iti treceea, si luai cate una din fiecare, ca sa fii sigur ca iti trece. Ca nu stiam pe vremea aia, la ce e bun paracetamol, la ce e buna aspirina, la ce e bun distonocalm sau mai stiu eu.

| Lin_Mada_1997_pxQQ a răspuns:

Nu ai nimic, atâta timp cât ai făcut analizele, stai liniștita