| Suvei_Ioana_Stefania_1978 a întrebat:

Buna dimineata! Am o problema de 3 zile cu urechea stanga. Simt ca si cum am apa in ea (chiar daca nu e ) si cand ma aplec sa iau ceva de pe podea ma doare si urehea dar si mai jos de ea. Noaptea imi tiuie urechea, se aude ca un televizor care nu merge si ii apar puricii de aia. Ar trebui sa merg la un doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Va trebui sa mergi cat mai repede la un ORL-ist ---zgomotele(acufenele) care apar fie unilateral(doar la o ureche), fie bilateral pot avea mai multe cauze care trebuie investigate medical!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Calea normala este: medicul de familie care iti va da trimitere la medicul de specialitate.

| Violleta2022 a răspuns:

Ulei caldut de masline, picurat cu pipeta in ureche.
Te culci pe urechea sanatoasa si mama iti picura uleiul in urechea bolnava, dupa care pune un dop mic de vata. Stai in pozitia aia vreo 10 minute dupa care te culci cu urechea bolnava in sus, ca uleiul sa stea cat mai mult in urechea bolnava. Dimineata, dopul de vata care s-a imbibat deja in ulei, se scoate si se arunca. Urechea se sterge usor cu un prosop curat si atat.
In principiu odata si 2 nopti cu ulei cald in urche, iti vindeca infectia din ureche.

| Alexxxaa1010 a răspuns:

Da, trebuie sa mergi la ORL. Personal, cred ca e doar putin curent si cu un tratament adecvat o sa treaca, insa ce e singur- e sigur, du-te la medic cat de repede cu putinta, ca nu se stie niciodata cat de grav poate sa fie.

| Iuli_Sami_2002 a răspuns:

Da,chiar ar trebui, daca nu te duci la timp ai putea avea probleme grave.