| RAWTEER a întrebat:

Buna dimineata. As si eu o problema. De obicei, seara. cand stau la calculator la ore tarzii ( 12-1) si sunt obosit, apare o stare in care nu mai sunt lucid cu ce se intampla in fata mea, nu mai inteleg, si daca ma culc imi trece. Acum doua zile, aceasta stare a aparut la scoala, dintr-o data, in care copii vorbeau cu mine, si eu nu prea mai eram lucid de ce vorbeau ei cu mine ( apropo, am fost bolnav acum 4 zile, am avut gripa). Stiti cumva ce stare este, sau de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi extenuare din cauza excesului de calculator. In principiu, nu e bine sa stai la calculator dupa ora 22.00. Tu zici ca si inveti, ceea ce ma face sa cred ca ai si un loc de munca, ce te obliga sa stai pana tarziu la calculator. Incearca sa renunti la munca si sa eviti excesul de calculator. daca ai sub 18 ani, n-ar trebui sa depsesti 20-30 de minute de calculator pe zi si numai amxim 5 zile pe saptamana. Daca ai peste 18 ani, poti lucra mai mult, dar cu conditia sa il inchizi pe la ora 22.00 (sau macar cu o ora inainte de a te culca). Dat fiind ca esti obligat sa folosesti excesiv calculatorul, renunta complet la Tv si limiteaza la maxim folosirea mobilului (numai la convorbiri importante, scurte si cat mai putine)

| Brâncuşi a răspuns:

Stresul şi energia ta scad şi eşti foarte obosită, eu spun de acum în colo să te culci mai devreme, secretul sănătăţi şi liniştirea creierului se datorează odihnei, ar trebui să te culci pe la 10, deoarece intre 10-12 creierul se recreează. Degeaba dormi 8 ore dacă nu te culci la timp, ai grijă şi cu răceala îmbracăte gros iar sănătatea, Protejeaz-o!
O zi bună!

| Piiiiiiika a răspuns:

Buna! :3

OBOSEALAA!
Asta este problema. Dupa zilele lungi de la scoala in care stai 6 ore in banca si storcindu-ti creierii acolo, este normal sa fi obostit.
Orele 12 - 1 noaptea la calculator nu sunt tocmai ok. Intre orele 9 si 12, in acest timp se spune ca este un somn odihnitor. Incearca in timpul saptamanii sa dormi pe la 10. Asa dor si eu si sunt tot rupta in gura de somn laughing Mama spune sa dorm de la 9. Hai totusi laughing
Dar totusi incearca sa te odihnesti. Nu este in ordine.
Asa sunt si eu. In unele ore stau si ascult apoi imi vine un gand si ma toooot gandesc si nu-mi aduc aminte ce spunea profesoara. Sau, cum ti se intampla tie.

Organismului tau nu ii este bine.
Cand ajungi de la scoala dormi si tu o ora sau macar jumatate. APoi fa ce vrei (:

Multa sanatatee! :3