| Valy4567 a întrebat:

Luni am teatru(merg cu scoala),dar teatrul incepe la 8, asadar la 7:30 trebuie sa fim in curtea scolii.Pentru ca stau destul de departe, va trebui sa ma trezesc la 6:30(ca sa am timp de pachet,de imbracat, etc.) insa eu nu sunt o persoana matinala si mai mereu cand ma trezesc devrem sunt foarte obosit si mai am putin si adorm in picioare.Eu de obicei ma culc seara pe la 12-1(daca incerc sa ma pun in pat mai devreme,degeaba...). Asadar, ce ar trebui sa fac dimineata(sau seara) pentru a nu fi atat de obosit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Pool77 a răspuns:

Normal ar trebui sa ai control asupra ta.
Eu daca vreau adorm la 4, daca vreau adorm la 1 si ma trezesc la 2.
Incearca sa-ti faci tu rutina ta de somn, eu de obicei dupa 10 dorm, daca nu imi cad ochii-n gura, daca stiu ca e ceva fain la tv sau sunt cu un prieten nu am nici o problema.
Sa-ti faci pachet seara si nu dimineata economisesti cam 10-20 de minute.
Culca-te mai devreme, epuizeaza-te pana cand poti tu, si incearca sa adormi fara TV sau telefon.

2 răspunsuri:
| aphrodite26 a răspuns:

Daca ai telefon (si sigur ai) cauta pe Magazin Play "Calculator de somn" el iti va spune la ce ora sa te culci ca sa te trezesti odihnit chiar si dupa 4-6 ore!