| bogdan1004 a întrebat:

Buna dimineata, azi dimineata cand am fost la baie am varsat,acum ma simt un pic mai bine, dar ma doare inima( ma inteapa).Din acest motiv nu am fost la scoala. Ce sa fac? Mama poate sa imi faca motivare de mana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna Bogdanelhappy
pana la scutire, cred ca ar fi cazul sa cercetezi cauza starii tale, iar daca medicul care va decide starea sanatati tale, cu siguranta iti va da si scutire.
cauta sa mergi la medic ca asa e mai bine si asa afli si tu ce se intampla cu tine, multa sanatate si o frumoasa zi sa aihappy

| soul2soull a răspuns:

Cand te inteapa inima ia 2 lingurite de zahar pe stomacul gol. ajuta iti spun din experienta daca simptomele persista consulta un medic de specialitate

| AndradaElena15 a răspuns (pentru soul2soull):

La ce ajuta zaharul? mai exact unde actioneaza si cum? happy

| Zenithf a răspuns (pentru AndradaElena15):

Daca durerile "la inima" sunt de fapt dureri cauzate de o gastrita, atunci zaharul poate sa normalizeze, pentru o scurta durata, secretiile gastrice. Un efect mai de durata ar fi insa sa rozi covrigei, in special covrigei din faina integrala (tarate, mai multe fibre care absorb mai mult din acidul gastric), si o dieta adaptata situatiei: orez cu legume fierte sau coapte, fructe coapte, iaurt natur, fara prajeli, carne grasa, lapte proaspat, snaks-uri sau chipsuri, fara sucuri acidulate.

| soul2soull a răspuns (pentru AndradaElena15):

Exact nu stiu cum pe mine m-a interesat efectul nu si logica
iau zaharul, actioneaza, si trece

daca ajungi la medic si iti da pastile ia reteta si ia netu la rascolit echivalentul lor in tratamente naturiste pe baza de plante sunt muuuult mai sanatoase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mergi la medic nu trebuie sa te mai motiveze mama ta, mergi cu reteta prescrisa de nenea medicul la scoala si vei face dovada ca ti-a fost rau, dupa cum bine te sfatuieste si Octavian26, inima nu doare, doar muschi inimii pot produce unele senzatii de intepaturi sau durere, oricum necesita un consult medical, sanatate!

| myruna2012 a răspuns:

Da poate, cam toate regulile scolii spun ca e ok daca stai 3 zile acasa si cu motivare scrisa de mana si cu o semnatura de la mama ta!
Daca trebuie sa stai mai mult acasa la scoala nu ti se va zice nimic ca ai avut acea scrisoare!

Daca stai doar o zi si cu scrisoare e perfect!

Depinde cum te mai simti...

Sa te faci bine!

| SinfulDesire a răspuns:

Dupa cum a zis si Octavian26 du-te la medic si vezi daca este ceva ce ai mancat sau din ce cauza este mai exact

| Octavian26 a răspuns:

Te sfatuesc sa mergi la medic (bineinteles ca vei merge, te va duce mama ta) Inima NU DOARE, nu avem nici un fel de 'senzor' pe inima, ceea ce simti tu poate fi durere in piept (Aprindere la plamani "raceala", gastrita ) de aici si starea de voma, la o durere acum la partea apropiata stomacului se declansaza instinctul de a voma!

Succes, insanatosire grabnica!