| XxBlueRosexX a întrebat:

Buna dimineata...e posibil sa vina ciclul de 2 ori pe luna, adica prima oara mi-a venit pe 30 martie si a durat pana pe 6 si astazi mi-a venit iarasi dupa 24 de zile, am si crampe dar nu sunt ca de obicei adica vin si pleaca apoi iarsi tot asa la intervale mici de cateva minute. Cicul il am neregulat de cand mi-a venit prima oara la 14 ani acum am 19, am si un chist ovarian de 4 cm si am luat anticonceptionale Karissa, e posibil sa fie de la ele sau de la chist. La medic am programare saptamana viitoare marti dar pana atunci vreau sa stiu ce se intampla. Daca ati patit ca mine spuneti-mi pentru ca sunt cam nelinistita
Funditawinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate ca CM să fie mai scurt - în cazul acesta, de 24 de zile.

N-ai precizat când ai luat Karissa!
Dacă, ACUM le foloseşti, atunci este perfect NORMAL : înseamnă că erai în perioada de pauză de 7 zile ( după ce ai luat 21 de tablete ) şi cam în a 3-a zi de pauză vine menstruaţia :)

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.gedeon-richter.ro/......202012.pdf

Toate cele bune.

| XxBlueRosexX explică (pentru bursuc001):

Am inceput sa iau Karissa din 30 martie, medicul ginecolog mi-a spus sa le iau din prima zi de menstruatie care a fost pe 30 si le-am luat regulat in fiecare zi la aceeasi ora.

| bursuc001 a răspuns (pentru XxBlueRosexX):

Atunci este totul OK!
NU ai de ce să te îngrijorezi happy

Ultima tabletă ai luat-o în 19 aprilie, iar apoi faci o pauză de 7 zile şi începi a 2-a folie/cutie în 27 aprilie!

Iar menstruaţia a venit la timp deoarece, în cazul administrării de AC, se modifică durata CM şi menstruaţia vine ( de obicei ) în a 3-4 a zi de pauză ( deci, ai un CM de 21 + 3 sau 4 zile = 24-25 zile ).

O seară/noapte frumoasă.

| ursuuu a răspuns:

E normal sa ai dereglari hormonale. mie mi-a venit ciclul timp de 3 luni incontinuu apoi am avut o pauza. m-am dus la ginecolog si am inceput sa iau anticonceptionale pentru reglare. Mai asteapta inca putin sa vezi daca situatia se repeta... si apoi ai putea sa te duci sa faci un control. te pup