| DianaTia a întrebat:

Buna dimineata! Imi poate spune cineva, ce anume pot sa fac pentru a scapa de o depresie urata?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| BRG a răspuns:

Depresia este o boală nasoală, pentru a scăpa de ea este necesar ajutor specializat, multă sănătate și ai grijă de tine, încearcă cu muzică sau cu reflexoterapie.

| emima a răspuns:

Bunaaaa eu am scapat de depresie doar cu ajutorul uni psiholog crede-ma ca altfel nu ai cum iti spun din propria experienta

| Gabonne1982 a răspuns:

Consulta un psiholog/psihiatru si el iti va spune in ce stadiu al depresiei te afli.Depresie usoara,depresie avansata sau depresie severa. Daca este intr-o forma mai usoara,iti poate da un tratament medicamentos : Tranxene, Effectine sau Mirzaten. Daca depresia este mai serioasa, cred ca te va programa la niste sedinte de psihoterapie

| Saya a răspuns:

Salut Diana :*

O sa te ajut cu cateva sfaturi sa treci peste aceasta depresie! In primul rand ar trebui sa eviti alcoolul el nu te ajuta cu nimic chiar daca pe moment iti poate parea o portita de salvare. Alege activitatile fizice o plimbare prin imprejurimi iti poate face foarte bine sau tipul de exercitii fizice pe care il alegi nu are importanta, te poti inscrie impreuna cu o/un prieten(a) la un curs de dans sau la un program de antrenament. Mananca sanatos si bea multe lichide sa nu te deshidratezi, acum iti trebuie multa energie ca sa nu cedezi psihic.
Bucura-te de soare, descopera ca soarele iti imbunatateste starea de spirit imediat!
Respecta-ti orele de somn si nu in ultimul rand distreaza-te chiar daca nu ai starea de spirit necesara trebuie doar sa te fortezi un pic, sa iti faci timp pentru a desfasura activitatile care iti plac!

Sper ca te-am ajutat! Si nu uita "Tristetea nu e altceva dect o stare sufleteasca in declin!" (Seneca)

| winchesters a răspuns:

Te duci la psiholog.

| bia0000 a răspuns:

Vorbeste cu cineva despre ce te framanta, incearca sa faci ceva nou.Nu -ti recomand sa te duci la psihiatru pentru ca acesta te va indopa cu pastile. Daca vezi ca aceasta continua du-te la un terapeut (mai de graba un psiholog)

| TheBlueWolf a răspuns:

Depinde de ce natura este depresia ta.Eu iti recomand sa consulti un psihiatru, este cel mai bun prieten al tau in cazuri de acest gen.Bineinteles multi cretini care dau dovada de multa prostie inchistata in capatanile purtatoare de ghinde vor spune "Fa-te emo si hai sa ne taiem cu lama". Ignora orice propunere de genul (daca primesti). Daca nu fa-ti un playlist cu melodii care iti plac tie si care sa te invioreze (nu recomand intrutotul).Eu iti recomand REPET sa consulti un specialist in domeniu cat mai repede pentru a evita riscul unui accident ischemic tranzitor sau orice alta nenorocire care isi face REsimtita "prezenta" dupa o lunga vreme de acum.Succes...

| TheBlueWolf a răspuns:

Sau psiholog, am omis acest detaliu (greseala mea).

| ioanalexandru a răspuns:

Hi,diana!
eu studiez psihologia.
nu stiu. daca te pot ajuta, nu ezita sa ma contactezi la 0746703309.
te astept, o zi minunata!

| ColorWorldFantezi a răspuns:

Pentru a scapa de depresie trebuie sa stai linistita fara sa faci nici o activitate intr-un fell sa dormi. fundita?

| NinelGuevara a răspuns:

Pentru a scapa de o depresie
- o dieta alimentara echilibrata
- evitarea consumului de alcool
- efectuarea de exercitii fizice in mod regulat
- somn odihnitor.
De asemenea, poate fi extrem de utila acordarea de suport social si moral din partea membrilor familiei si a prietenilor.

| jehadshd a răspuns:

Neata DianaTia!

Am trecut si eu cu ceva vreme in urma printr-o depresie urata.
Cel mai bine e sa te descarci de toata frustrarile si framantarile tale, sa le spui cuiva apropiat sau daca nu important e sa le spui.
Cineva care sa te ajute sa gasesti niste raspunsuri la problemele tale.
Daca nici asta nu te ajuta mergi la un psiholog, discuta si cere niste sfaturi.
Sper ca te-am ajutat!