| Elena1102 a întrebat:

Cum pot scapa si eu de o depresie urata?

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai nevoie de o consiliere psihologică, pentru început.
Trebuie să ai încredere în tine că poți trece peste!
Pa, pa.

| prizeFTW a răspuns:

Psihologul te poate ajuta. Dacă nu dispui de bani sau de timp poţi vorbi cu cineva, descărcându-te îţi revii. Dacă vrei terapie adaugă id-ul de mess heart _ beat 205 (fără spaţii) te ajut eu.

| cllaudDia a răspuns:

In primul rand depinde de natura problemei care a dus la aceasta urata depresie. Cauzele pot fi diverse:dragoste,scoala, parinti, prieteni, job, etc. Insa oricare ar fi cauza in primul rand trebuie sa reflectezi asupra ei.Mai exact care a fost lucrul care te-a deranjat,cand si de ce. Dupa ce ai inteles toate aceste lucruri,trebuie sa te gandesti foarte bine ce e de facut pentru a putea rezolva problema sau pentru a putea merge mai departe. Oricum ar fi nu te grabi,reflecteaza mai multe zile, ia in calcul toate posibilitatile si toate efectele care vor urma in urma deciziei tale. Dupa ce ai trecut si de stadiul asta incearca sa faci lucruri care sa te tina ocupata cat mai mult timp. Ai putea sa profiti ca esti in vacanta si sa vizitezi diferite locuri, sa te apuci sa faci ceva ce ai visat demult( de exemplu ai putea sa te apuci de pictat, ajuta foarte mult) sau pur si simplu sa stai in preajma persoanelor care te fac sa te simti bine si care sunt alaturi de tine.
Iar in ultimul caz daca nici asa nu merge, apeleaza la un psiholog. Totusi sper sa reusesti sa treci peste! :*

| godfather1997 a răspuns:

Buna, depinde de cat de grava e depresia. Iti recomand sa mergi la un doctor psihiatru sau psiholog. Daca nu iti recomand Calmepam sau Sedatif Pc. Si nu uita sa ai incredere in tine mereu si sa gandesti pozitiv

| Metal666 a răspuns:

Heii! Depinde de natura problemei care a cauzat depresia. Incearca sa gasesti o solutie prin care sa scapi de problema care a cauzat starea asta. Daca nu poti gasi o solutie, atunci tot ce iti pot sugera e sa iei o carte si sa te apuci sa citesti ceva. Stiu, foarte old-styled sugestia mea, dar e chiar folositoare. Adica, citind o carte care iti place cu adevarat, reusesti sa uiti incet-incet de problemele pe care le ai. Uiti de ale tale si incepi sa le traiesti pe ale personajului, iar cum aproape fiecare carte are un final fericit (depinde si de tipul cartii pe care o citesti) si mintea ta va fi mai odihnita. Crede-ma, been through that *** many times. Sau daca nu, atunci pune-te noaptea si gandeste-te cum sa rezolvi problema, macina-ti creierii non stop pe problema aia. Totul depinde de tine, aici nu te poate ajuta nimeni, pentru ca doar tu iti poti schimba starea asta. Hopefully, ti-am fost de ajutor.

| dreams18 a răspuns:

Ii dau dreptate lui godfather1997.
Dar ai mai putea sa te inconjori de prieteni, familie, persoane vesele si sa incerci sa faci lucruri pe care le iubesti (pentru a uita de problema).
In cel mai rau caz mergi la un psiholog, el te va ajuta cu siguranta (daca accepti sa vorbesti cu cineva) sau vorbeste cu parintii, ei cu siguranta te vor indruma.