| streethunter a întrebat:

Bună dimineața! În urma cu 3 saptamani am avut o conjunctivita urmând ca 1 săptămâna mai târziu sa mi se umfle glezna iar mai apoi 1 deget și genunchiul. Am fost la reumatolog și mi s-a spus ca e artrita reactiva. Aștept analizele la chlamydia și restul sa vad cauza. Mi-a dat antibiotic doxicilina și medrol. As vrea sa știu și eu dacă boala este curabila si în cât timp o sa se vadă primele îmbunătățiri. S a strâns și lichid mai ales în zona genunchiului. Cele mai mari dureri sunt noaptea și dimineața când ma trezesc. Pe timpul zilei se ameliorează aproape de tot!
Va mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atrita nu-i curabila, este o boala autoimuna care o poti tine sub control cu dieta si sport, de care nu mori, dar mori cu ea, fiindca ti-a inflamat articulatiile.

Conjuncivita este cronica, odata ce te-ai infectat chiar daca punui unguente cu antibiotic in ochi, ochii vor ramane pe veci sensibili si se vor inrosii mai des, de la praf, fum sau orice ii irita.

Clamydia este o boala cu transmitere sexuala, care pe termen lung netrata declanseaza multe boli autoimune.

Te sfatuiesc sa-ti faci test pentru toate bolile cu transmitere sexuala, nu doar clamydia, ca astea vin la pachet cu multe altele.
Sanatate multa!

| streethunter explică (pentru Violleta2022):

Nu ai habar nu? măcar ai cautat din curiozitate ce este artrita reactiva și cum de manifesta?