| streethunter a întrebat:

Bună ziua. Mi-au ajuns analizele și am fost diagnosticat cu artrita reactiva în urma contaminării cu chlamydia. Vreau sa știu și eu cum o sa decurgă tratamentul și când o sa înceapă sa înceteze durerile. Momentan iau doxicilina și medrol dar tot am dureri noaptea și dimineața. Se poate vindeca definitiv? Am umflate: glezna, 2 degete la picior și genunchiul. Acolo s-a acumulat și ceva lichid.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sigur ai inteles tu bine ca este artrită? Daca este gută ca guta afecteaza degetele de la picior, si ai dureri datrita acidului uric care este mare, daca i ei milurit scade acidul uric si inceteaza durerile, dar daca medicii u spus ca este arterită trebuie sa i ei tratamentul macar 7 zile daca nu vezi nicio ameliorare mergi la medicul care te a consultat si spune i sa schimbe tratamentul, vezi ca sa dea rezultate, tratamentul trebuie luat exact cum ti a spus medicul la ore fixe, renunta la bautură alcoolul face rau arteritei si tutunul daca fumezi opreste te renunta ca tigara si alcolul fac rau corpului, trebuie sa ti regimul prescris de medic, de vindecat nu se mai vindeca dar poti ameliora durerile daca ti cu sfintenie tratamentul si ce ti au indicat medicii, ce varsta ai esti fata sau baiat? Multa sanatate.

| streethunter explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt baiat. Da, este artrita reactiva capatata în urma acestei bacterii. Am înțeles ca la acest gen de artrita ai putea scăpa definitiv de ea

| streethunter explică (pentru CristiDinBucuresti):

Momentan antibiotic iau de abia 72 de ore

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru streethunter):

Cel mai bun sfat ti l poate da medicul trebuie constant sa ti legatura cu el sa te ajute sa te recuperezi. Sănătate multă

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru streethunter):

Mersi pentru fundă