| anonim_4396 a întrebat:

Buna,din vreme in vreme singerez din nas,singerez si din cauza unei mici lovituri in partea nasului am nevoie de sfaturi, informatii, tratamente-sugestii.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Ia-ti de la farmacie niste buretei de fibrina numiti Gelaspon, care ajuta la oprirea sangerarii, atunci cand apare. Introduci o bucatica de Gelaspon in nas, care se topeste, face coaja si opreste sangerarea.

Pentru cauza sangerarii si tratament complet, consulta medicul.

| JulyStorm a răspuns:

Probabil e un vas de sange slabit. Am avut si eu aceeasi problema cand eram pitica.
Mergi la ORL, la un control. Posibil sa fie nevoie de o cauterizare si atat. Dup-aia n-o sa mai ai probleme.
Oricum, nu sta asa, ca nu e bine.

| TheBlackEmo a răspuns:

1.poate ti s-a spart un vas de la nas si de asta curge rau (va trece în maxim 1 saptamana), 2. poate ai o zgarietura, buba etc. pe nara si de asta, 3.ai hemoglobina (partea care se ocupa cu mancarea, slabit, îngrasat, imunitate) si esti anemic, 4. pur si simplu nasul tau e sensibil! Sfatul meu, fa-ti analize pentru hemoglobina!

| Alexandru8 a răspuns:

Chestia e ca sangerarea poate avea loc 2 ori pe luna, 1 data pe luna, 1 data la 2-3... luni etc.