| Siilvannaa a întrebat:

Buna dragilor, am si eu o intrebare, daca imi curge nasu si stranut[cateodata], pot face vaccin? trebuie sa precizez sunt alergica..in rest nu ma doare nimic, nici gatul, nu tusesc...stranutul poate fi cauzat de campul alergic? [vaccinul il fac maine cu clasa]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Siilvannaa explică:

E vaccinul DT, dezinterie si tbc:->

| Siilvannaa explică:

Stiu ca sunt alergica. vroiam sa zic daca pot face vaccinu numai daca stranut si daca imi curge nasu...

| Siilvannaa explică:

Nu e vorba de alergie. stranut si imi curge nasu cateodata..eu stiu ca nu poti face vaccin daca esti racit...si eu aste vreau sa stiu, daca imi curge nasu si stranut din cand in cand il pot face?

| AlexandruMurzin a răspuns (pentru Siilvannaa):

Multor persoane stranuta si le curg nasul fara a avea gripe, raceli, sau alergi, motivele fiind variate... polipi umflati, sensibilitatea ochilor la praf sau polen, toxicitatea mediului ambiant etc.Totusi acest tip de vaccin se face doar daca nu esti racita sau daca nu ai gripa. Chiar daca tie iti curge nasul si stranut, daca tu esti sigura ca nu ai racit sau nu ai gripa fa-ti vaccinul!

| SMarius a răspuns:

Daca iti curge nasul, tranuti, iti curg ochii(lacrimi) esti alergica! acum poti fi alergica la praf, acarien(cum sunt eu de exemplu), la polen si multe altele! tratament pentru asa ceva este, dar e fff scump(100.000 lei, cam pe acolo se invarte)si dureaza cam 3 ani! exista insa medicamente(claritine, nasonex si altele)care amelioreaza simptomele si fac sa treaca momentan alergia, pana la o noua expunere la factorul alergic!
du-te la un alergolor(exista in orasele mari, gen cluj), iti face un test si vezi sigur la ce esti alergica(costa 100 de lei consultul)...Merita sa-l faci, pentru ca asa o sa stii de ce sa te feresti! bafta!

| AlexandruMurzin a răspuns:

Daca vrei un vaccin impotriva gripei si tie iti curge nasul si stranuti din cauza unei alergii il poti face linistita!

| AlexandruMurzin a răspuns:

Poti face vaccinul! Repet, daca e o simpla alergie nu afecteaza cu nimic.

| Juvina_Alina_1970 a răspuns:

Nu te-as sfatuisa il faci.Ai imunitatea scazuta.