| AlinElle89 a întrebat:

Mananc mult, prost, din plictiseala, pe fond emotional. Nu stiu ce sa ma mai fac. Ma uit in oglinda si ma apuca plansul la ce vad. Oare psihologul e singura solutie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Sa mergi la psiiholog e o solutie dar si el o sa-ti spuna acelasi lucru, sa-ti gasesti alte preocupari + ca dai si banii de pomana.Una e sa mananci din plictiseala, alta e pe fond emotional.De plictiseala mananci cand nu ai ce face.Si eu fac asa dar mananc ceva slab, in general seminte, sau cv portocale/banane la niste filmulete pe youtube sau filme.Pe fond emotional e cand esti suparata,emotionata,retrasa, timida etc iar faptul ca mananci mancaruri care-ti plac(desi inutile) ele elibereaza endorfine, hormonii fericirii si te simti fericita, in special ciocolata, dar asta nu e solutia.Soluatia e sa te deschizi (daca mananci emotional) si sa-ti spui parerile si sentimentele pentru ca altfel incepi cercu vicios pentru ca mananci ca esti marginalizata/neacceptata/neintleasa/timida si incepi sa te ingrasi, si dupa devi mai suparata si mananci din nou sa te alin(t)i si nu mai scapi decat cand te hotaresti tu sa vorbesti si sa slabesti.Asa ca nu mai bine renunti la mancatul degeaba si incepi sa iesi in fata?tongue

Sper ca te-am ajtuata tonguewinking
Ceao :*:*

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mănâncă puțin și sănătos, din savoare, ieși la plimbare, un hobby care să te liniștească emoțional, etc.
Crede în tine!
Pa, pa.

| Lynna a răspuns:

Buna. In loc sa mananci din plictiseala, ai putea sa-ti gasesti un hobby. De exemplu cititul ( desi multi il condamna inainte de a-l incerca), gaseste un serial/anime pe care sa il urmaresti, plimba-te cu bicicleta, joaca-te cu cainele/pisica ( daca ai), iesi si prietenii. Sau ai putea sa incepi sa practici un sport. Cat despre mancare, incearca sa mananci sanatos. Cand ai pofta de ceva intre mesele principale, mananca un fruct. Si fa miscare.
Bafta!

| Seby90 a răspuns:

Pe bune? Mananci de plictiseala? straight face

| Petrust a răspuns:

In opinia mea, da.