| Bosznic a întrebat:

Buna, este ceva grav daca mă doare capul, iar în prima zi mi-au amorțit toate degetele de la mana dreaptă și după toată mâna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Dacă cineva de pe TPU ți-ar putea pune un diagnostic precis bazându-se doar pe informațiile pe care ni le-ai pus la dispoziție, profesia medicală ar dispărea.

Faptul că profesia medicală încă există ar trebui să-ți dea de gândit.

| Bosznic explică (pentru johnnny123):

Ai fost atent la întrebare? Am spus că vreau diagnostic?

| johnnny123 a răspuns (pentru Bosznic):

Eu am fost foarte atent la întrebare: Ai prezentat niște simptome și ai întrebat dacă "este ceva grav".

Cum crezi că se poate determina dacă o afecțiune "este gravă" fără a identifica acea afecțiune?

Ei bine, identificarea unei afecțiuni se numește "diagnosticare".

Prin urmare, atunci când întrebi dacă o situație medicală este gravă, ceea ce vrei de fapt este un diagnostic.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu vreau sa te sperii, dar probabil ai probleme cu inima și, implicit, cu circulația sad
O vizita la medic ar fi vitală