| Karah a întrebat:

(Este un text lung, dar va rog sa ma ajutati) Intrebarea mea dupa toata povestea aceasta este daca un medic are dreptul sa faca asa ceva.
Sunt inca la liceu. Am fost sa imi fac niste analize, printre care si analize ginecologice pentru ca am sesizat anumite probleme. Dupa o ecografie, am mentionat si de acele probleme. Medicul ginecolog mi-a sugerat analize de secretie v. Cand mi-a "recoltat" proba cu un betisor (ca un betisor de ureche) m-a durut oribil de tare asa ca ii spuneam in continuu sa se opreasca (si eram si cu vezica plina pentru ecografie). Ea s-a enervat si a zis ca a sesizat o problema in interior si ca voia sa se uite mai in detaliu, dar daca nu cooperez nu imi poate zice ce e, doar ca voi intampina probleme in timpul actului sexual (nu mi-am inceput inca viata sexuala) si ca voi avea dureri foarte mari. Am plecat plangand de acolo, deoarece persoana care m-a consultat nu era deloc intelegatoare si spunea ca nu are cum sa ma doara. Nu eram pregatita de un astfel de consult. Ne-a zis sa venim dupa cateva zile pentru rezultate. Mama a mers pana acolo (nu mai voiam sa dau ochii cu ea), iar ea i-a spus ca nu gaseste rezultatele, nu e mare chestie, dar erau platite. Peste cateva zile ne suna ca le-a gasit. "Da. Fiica dumneavoastra are anumite 'modificari' si as dori sa veniti impreuna cu ea dupa analize". Normal ca atunci am venit. Cand am intrat mi-a zis ca la analize mi-a iesit o infectie. Nici nu i-a pasat suficient de mult sa imi zice mai exact ce infectie. M-a intrebat direct "Esti pregatita?" Normal ca m-am uitat confuza si am zis ca nu. Stiam de acasa ca voi refuza orice consultatie. "Ma gandeam eu." adauga ea. A inceput sa se ia de mama mea, pentru ca e datoria ei sa ma convinga. Ca eu sunt minora si nu inteleg si nu stiu absolut nimic despre toate chestiile astea. A zis ca ea refuza sa ne dea un tratament, ca e o rusine pentru mama mea ca nu colaboreaza si apoi m-a si descurajat in continuare spunand ca nici nu stie ce voi face eu in timpul actului sexual. Cuvintele ei: "Am si eu o fiica de 16 ani si vorbesc ca mama, mai ales ca femeie. Daca as fi barbat, poate as zice ca "hai, poate chiar a durut-o consultatia", dar nu, sunt femeie si stiu ca acea zona nu doare. Nici nu stiu ce vei face in timpul actului sexual". Spunea ca m-am prefacut ca ma doare, dar ea nu realiza ca aborda situatia in cel mai gresit mod: ma descuraja si ma facea sa imi fie frica de orice act sexual. Imi baga in cap ideea ca sexul va fi dureros si neplacut, ca va fi oribil pentru mine. Ce fel de medic face asta? In final, mi-a zis ca refuza sa imi dea un tratament deoarece crema ce voia sa o folosesc trebuia aplicata 'in interior' si ca noi nu suntem capabile sa facem asta, dupa cum am reactionat. S-a ridicat de pe scaun, a luat un betisor ca si cel cu care mi-a recoltat analizele, l-a adus in fata mamei mele, la o distanta foarte mica de fata ei si i-a zis " Uitati cu ce i-am luat analizele. Dumneavoastra ca femeie ce a nascut, spuneti-mi ca acest betisor de urechi doare. Spuneti-mi!". Se tot rastea la mama, mi-a dat mie analizele in mana si mi-a zis ca nu ii pasa ce fac, ea nici nu are de gand sa ne zica ce infectie am (dar a precizat ca nu e cu transmitere sexuala, binenteles) sau ce crema trebuie sa folosesc.
In final. daca ati citit pana aici. Are voie un medic ginecolog sa se comporte asa? Sa nu ajute pacientul de niciun fel, desi are raspunsurile la toate problemele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Freya1 a răspuns:

Că îşi pierde răbdarea cu un pacient nu prea este normal. Ştiu cum este pentru că şi eu am întâmpinat probleme cu medici şi cu comentariile lor aiurea. Foarte mulţi sunt răi de gură şi se isterizează în faţa oamenilor doar pentru că au ei o zi proastă.
Pe de altă parte poate puţei şi tu să rabzi 2 minute dacă ai văzut că nu e în toane bune ca să poată să îţi facă acea consultaţie şi tratamentul. Poate te durea aşa şi pentru că aveai acea infecţie şi pentru că îţi era jena dar pe fază cu " nu ştiu ce vei face când îţi vei începe viaţa sexuală" cam are dreptate. Nu vreau să îţi dau detalii despre cum e un penis, sau ce simţi când îţi începi viaţa sexuală dar cu siguranţă e mai nasol decât un beţişor de urechii