| Atim a întrebat:

Eu adorm foarte greu, de multe ori spre dimineața. Chiar dacă sunt foarte obosita si ma bag in pat devreme tot spre dimineața reușesc sa adorm, restul nopții doar stau cu ochii închiși dar trează. Treaba asta nu tine de ce am făcut in ziua anterioara sau de gradul de oboseala, asa e dintotdeauna. Foarte rar reușesc să adorm repede. Ce as putea face sa adorm mai ușor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Gandesti mult? Incearca ceaiul,, somn linistit'' de la fares sau melatonina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceasta este de obicei datorata unei carente de magneziu, luați câte un MagneB6 dimineata sau orice tip de magneziu de la farmacie, întrebați farmacistul. După 2-3 zile veți vedea că nu mai aveți insomnie, unei colege de munca i-a recomandat medicul.

| alex495 a răspuns:

Ceasul biologic se reseteaza dupa aproximativ o saptamana 2. Asta inseamna ca saptamanile alea trebuie sa te culci la aceeasi ora/ bagi in pat si DORMI sau incerci sa dormi. Nu stai sa te gandesti la ce am facut ziua, ce fac maine sau ia sa mai stau nitel pe Facebook pe telefon sau cu televizorul aprins, chiar si pe mute. Stins tot si stai in pat si dormi. Primele 3 zile probabil nu o sa mearga, depinde ce faci tu in momentul asta noaptea din ce am scris mai sus de s-a obisnuit corpul si nu te ia somnul. De ex sa zicem ca vrei sa te culci la 10. La 10 seara in fiecare noapte te vei baga in pat timp de o sapt. Daca consideri ca i abureala ce ti am zis poti incepe linistita somniferele alea,, naturiste" care le arata la tv de produc dependenta si fac ficatul praf.
PS: nu fumezi/bei tarie/ cafea cu 2 3 ore mai devreme de culcare.
Eu daca beau bauturi spirtoase de ex nu ma mai ia somnul, de aia am dat ex, pot bea cafea, energizant orice, daca am baut 2 3 pahare de vodka, coniac ceva adio somn rolling on the floor

| unvecin a răspuns:

Nu te poți obliga să dormi decât cu pastile probabil, ceea ce nu cred că e de dorit.

Mai bine resetează-te în ce privește trezirea și statul treaz. Pui alarma la 5-6 zilnic obligatoriu. Și toată ziua nu iei pauză de somn.

La 21-22 oprești toate ecranele, stingi luminile și iei pauză de somn. Vorbește cu corpul tău așa: Îți dau timp de odihnă între 21 și 6. Nu vrei să-l folosești... OK... ne vedem episodul viitor la aceeași oră.

Renunță complet la cafea și alte chestii care te pot ajuta să stai trează. Adaugă mișcare din plin, transpirație pe timpul zilei.

Mintea ta e părintele isteț, corpul e copilul mofturos. Educă-l. happy

Dacă o lună de zile te trezești la 6 și totuși nu reușești să adormi pe la 22, probabil următorul pas ar fi să discuți cu un medic.

Încearcă să depistezi și să elimini și chestii care îți cauzează neliniște. Probabil lucrurile la care te gândești când nu vine somnul. Iartă-i pe toți și dacă nu-și cer iertare. În mintea ta să fie pace cu toată lumea.

Și mai era o șmecherie care pe mine m-a ajutat. laughing În loc să stai să numeri în gând oi. laughing Îți alegi două sunete (exemplu: eeee și ssss) și le asociezi cu inspirația și expirația. Când inspiri te gândești la unul dintre sunete, când expiri la celălalt. E o matematică simplă, dar îți distrage atenția de la a te gândi la subiecte care nu te lasă să dormi. Și fiind super-monoton, adormi repede. big grin

Spor!

(Mai ține actualizat topicul, poate o să ajute cuiva care mai trece pe aici.)