| Andreea7000 a întrebat:

Eu am 15 ani, dar dinții mei arată ca a unui copil de 8-9 ani, adică intre fiecare dinte și de sus si de jos se afla un spațiu. Doar măselele sunt normale, fără spații. Care credeți că este problema? O fi o problema cu dezvoltarea maxilarului? Păreri?
O sa merg la stomatolog, dar până atunci mai este ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| lolyanna a răspuns:

Problema nu este la nivel osos(mandibula/maxilar) ci la dintii in sine.Sansele sa fie dinti de lapte sunt infime, cel mai probabil ai dinti nanici(nu s-au dezvoltat normal). Acum depinde de cat de micuti sunt.La 15 ani inca nu ti s-a dezvoltat strucutura osoasa complet, asa ca pana pe la 17-18 ani este mai greu de luat o decizie definitiva.Depinde de cat de mici sunt dintii, un aparat dentar nu va putea rezolva singur problema, pentru ca oricum ai alinia dintii, tot vor exista spatieri, dar ele se pot corecta printr-un implant sau printr-o punte....sau sa astepti sa-ti creasca molarii "de minte" si sa speri ca o sa ocupe ei din spatiu, dar ei cresc pe la 18-22 de ani sau poti sa nici nu-i ai sau sa nu erupa vreodata(asa ca varianta asta cam pica) sau pe fiecare dinte se poate pune o coroana unidentare(pe fiecare dinte in parte) sa mimeze forma unor dinti de dimensiuni normale si sa inchida spatiile. Daca dintii nu-s prea mici si spatiile nu-s prea largi s-ar putea pune si fatete(insa putin probabil in cazul de fata) Cel mai bine mergi la un medic dentist ortodont.

| Andreea7000 explică:

Chiar o să merg la un medic pentru că vreau să stiu care este treaba. Eu am mers la stomatolog cam acum un an, când aveam dinții la fel si nu mi s-a spus nimic ca ar fi o problema, dar nici eu nu am adus in discutie.

| lolyanna a răspuns:

Nu este o problema decat daca te deranjeaza pe tine estetic.Pana la urma cel mai mult conteaza ca dintele in sine sa fie sanatos si sa fie ok dpdv functional, nu cum arata.Eu acum pot numai sa-mi imaginez aspectul dintilor,poate nici nu-s asa de mari spatiile si mici dintii cum mi-am imaginat. Poate se rezolva numai cu un aparat, ar fi minunat happy ti-am zis in principiu mai multe variante, is mult mai multe aspecte de care trebuie sa se tina cont, fiecare caz este diferit, chiar daca la prima vedere se aseamana mult unul cu altul.

1 răspuns:
| alina2k18 a răspuns:

Aparat dentar cat mai curand, daca ti s-au schimbat toti dintii de lapte, inclusiv caninii.

| Andreea7000 explică (pentru alina2k18):

Eu i-am spus mamei ca vreau aparat dentar, dar a spus ca ii pune intai surorii mele care are 22 de ani, că la ea e mai greu de reparat din cauza vârstei si ca la mine poate o sa se faca mai bine dinții când imi cresc măselele de minte. Acum nu stiu...