| camianca a întrebat:

Bună, eu am 2 carii, jos, intre măselele de minte, și cele dinaintea lor. Pe partea stângă, măseaua dinaintea măselei de minte, mi-a plombat-o acum aprox 1-2 ani, fără să-mi scoată nervii, măselele de minte nu au fost cariate (însă caria dintre ele, nu a rezolvat-o, pe partea dreapta, un canal din maseaua dinaintea celei de minte, a fost infectat, după multe ședințe fara rezultate, doctorul mi-a scos măseaua de tot, a desfundat canalul, și i-au tăiat puțin rădăcina, și mi-a pus-o la loc. Da! Exact cum auziți! Se numește reimplantare bio (deoarece e dintele tau propriu), au trecut luni, după care nu mai am probleme cu ea, însă cariile dintre măsele, mă curentează la rece/dulce. Am fost din nou, mi-a scos plomba de pe măseaua ce mi-o plombase acu un an doi, de pe partea cealaltă, mi-a pus ceva medicament, spunandu-mi că trebuie să-mi scoată nervii de la ea, și speră să nu fie nevoie sa mi-o reimplantare și pe aceasta. Întrebarea mea e următoarea: cu ce ajuta și reimplantarea a măselei ăsteia, cariile dintre ele și măselele de minte de pe ambele părți? Deoarece, pe partea unde mi-a reimplantarea măseaua, caria e tot acolo, și tot mă doare, intrând cu ușurință mâncare intre ele (pe care eu nu o pot scoate), e evident că problema e la măselele de minte...el mi-a spus că le ia pe rand, și le va scoate și la măselele de minte, nervii, daca e nevoie, deși la ele spune că e mult mai greu. Dar măseaua asta care mi-a plombat-o acum 1-2 ani nu m-am durut deloc, decât intre ele, nu mai înțeleg nimic... voi ce părere aveți? Poate exista printre cititorii dintre voi, și un medic în așa ceva. Mulțumesc pentru cei care au avut răbdare să citească tot și pentru răspunsuri happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| maddog95 a răspuns:

Uau laughing ok(iti dau un raspuns pe masura intrebarii ca razbunare laughing ), in primul rand, schimba-ti stomatologul
in al doilea rand : reimplantarea se practica doar in cazul unui traumatizm cu expulzarea dintelui din alveola, nu se practica in cabinet deoarece acel dinte are o speranta la viata sa zic asa, extrem de mica deoarece radacina incepe sa se resoarba, adica corpul nu mai considera acel dinte un organ functional asa ca il asimileaza.
in al treilea rand : in functie de varsta si in functie de cati dinti ramasi ai (in cazul tau inca mai ai molarii doi adica cei din fata maselelor de minte, care se numesc molari 3, deci nu se pune problema ca in cazul unei protezari sa nu ai suficienti dinti) se prefera extractia maselelor de minte, deoarece este extrem de dificil un tratament de canal pe acesti dinti si doar un medic specialist pe endodontie este indicat sa faca acest lucru, plus este enorm de costisitor, se poate ajunge lejer la 1000 de lei per dinte.
in al patrulea rand : la cum ai descris durerea cariilor, da, cel mai probabil trebuie scos nervul, dar nu exista sa iti reimplanteze dintele pentru asa ceva, daca are dificultati si iti propune iar extractie, spune-i sa iti recomande un medic endodont.
Nu vreau sa ii fac reclama proasta sau sa il critic fiindca sunt si eu din domeniu...dar mai cere o parere inainte sa iti reimplanteze dintele.

| camianca explică (pentru maddog95):

Mda, i-am spus că această măsea, nu mi-o mai scot nici de moor, (3 măsele am scoase în total, respectiv cele 2 de jos, de pe ambele părți, dinaintea ultimelor măsele și cele de minte, și una sus, pe partea dreaptă) însă am probleme cu dinții, de când mă știu, parca nu se mai termină! Acea măsea, care mi-a reimplantat-o, mi-a spus că era infectat canalul, de 4 ori mi-a pus tratament pe ea, mi-a lăsat-o și libera, ai tot degeaba și mi-a spus că aceasta e ultima soluție, într-adevăr, când a scos-o, a schimbat 2 ace, să curețe canalul, dar degeaba, acestea nu ajungeau până la capătul canalului, iar măseaua se învârtea pur și simplu pe aparatul acela, a trebuit să-i taie o parte din rădăcină, și mi-a spus, că această măsea, îmi va rămâne între 5 și 10 ani, după care, va cădea că o măsea de lapte (asistenta lui, a spus că și ea are o măsea reimplantata de către medicul stomatolog, de mai bine de 10 ani, și încă nu i-ai căzut și mănâncă pe ea foarte bine, acum nu știu ce să spun) nu mă doare, dar o și simt puțin mai diferita de restul; chestia e că eu nu vreau sa o pierd și pe aceasta, sa nu mai spun de durerea după reimplantare, horror! (Apropo, am 30 de ani dacă, contează) Nu mai înțeleg nimic! Azi am fost, mi-a curățat canalele, după care spunea că a rămas puțin dintr-un nerv pe unul dintre ele, însă pe alt canal, in momentul in care tot baga ai scotea acel ac, mă durea tot mai tare, a spus că nu înțelege ce mă mai doare. Mi-a astupat numai gaură, dar a spus că mi-a pus numai un pansament, cat sa nu intre mâncare, nimic altceva, și m-a programat pe joi, adică după 2 zile, a inceput sa mă lase durerea imediat ce am ieșit din cabinet, dar, nu de tot! Este din nou, o durere continuă, nu pot apăsa pe ea, cu maxilarul de sus...l-am întrebat dacă e necesar să-mi fac o radiografie, a spus că nu încă. (E un medic bun, adică toata familia soțului a fost la el, l-am recomandat și rudelor/prieteniilor, toți fiind foarte mulțumiți de el) însă cred că problema e la mine, poate am dinții naibii, nu știu ce să mai spun, mă simt și prost când spune că nu știe ce mă mai doare, că și cum aș inventa eu durerea, însă nu o spune într-un mod în care sa mă simt prost, din contra...(dânsul are vreo 46 de ani) Dar nu mai știu ce să mă fac, nu mai vreau sa pierd niciun dinte/măsea, dar m-am săturat de durerile astea constante, parca de ce încerc să mi repar, sa fie bine, de-aia e mai rău! Simt că nu mai pot! Nu dorm unele nopți, ieri era să adorm la servici, nu mai pot! El m-a întrebat, când aveam plomba pe această măsea, să-i scoată nervii, sau mai stai așa cu durerea la rece/dulce in ceea ce privește caria dintre aceasta măsea și cea de minte? Ce era să spun? Evident că nu-mi mai doream sa mă curenteze la rece/dulce maselele, însă dacă aceasta măsea nu mă durea (fiind plombata de 1-2 ani) și caria era intre ea și cea de minte, nu putea să repare acea carie și să plombeze intre ele? El a spus că trebuie să ia măselele pe rand, și să le scoată nervii, doar așa poate rezolva problema, dar am spus că măseaua asta nu îl las sa mi-o reimplanteze! Pt cel/cea care mi-a scris mai sus, privind costurile unui implant și faptul că trebuie să apreciez acest lucru, nu ma înțelegeți greșit! Cunosc costurile unui implant, efectiv, dar nici nu vreau să rămân fără dinți în gură, la 40 de ani, pentru că mi i-am reimplantat (și aceștia cad după max 10 ani)! Deci da, este ok această reimplantarea, că o ultimă variantă și dacă ai, spun eu, peste 40 de ani, sau in cazul unui accident, părerea mea! Însă eu incerc, așa probleme cate am, cat pot de mult sa mi repar, sa țin de ei, nu sa mi scot!

| maddog95 a răspuns (pentru camianca):

Nu v-a cerut radiografie inainte sa se apuce de tratamentul pe canal?
V-a taiat varful radacinii...nu era nevoie sa va scoata dintele pentru asta, procedura se numeste rezectie apicala, dar este o tehnica folosita foarte rar chiar deloc, ar trebui sa mergeti la un medic endodont poate aveti anumite particularitati care fac tratamentul mai dificil si un specialist ar fi recomandat. Sunt cazuri aparte care pot depasi competentele unui medic stomatolog simplu...
Probabil ati facut o carie secundara (in jurul obturatiei )sau o carie recidiva (sub obturatie ), nu are sens sa va faca tratament endo pe molarii de minte, sunt bani aruncati si daca dansul nu este medic endodont acest lucru este exclus deoarece este foarte foarte dificil si pe langa asta si costisitor. Nu trebuie sa le ia la rand....se poate observa cu o radiografie si daca nu se observa, atunci se pot face teste termice sau electrice (in cabinet) care sunt banale, dureaza 10 secunde, la propriu, ca sa identifice dintele cu problema.
Nu pot sa intru in mai multe detalii doar cu un examen subiectiv, e nevoie si de un examen radiologic(neaparat) si obiectiv.

| SkyPilot a răspuns:

Pai daca o astfel de tehnologie ar exista, ma gandesc si eu ca prostul ca scoate dintele, iti rezolva toate cariile si il pune la loc. Totul se simplifica dramatic. Eu nu mai stau cu gura cascata, dentistul nu se mai chinuie in cine stie ce pozitii contorsionate. Nu inteleg de ce ar fi procedat cum descrii tu. Nu ne trolluiesti/trombonesti un pic?

| gheorghe699 a răspuns:

Nu pot sa iti dau raspuns, la problema cu plombele, dar observ ca cineva se indoieste de metoda implantului, as vrea sa va spun ca aceasta metoda; implantul dentar, a fost practicata in Romania din anii 1980-1985, sigur ca da rezultate,ce ati uitat d-voastra sa precizati este ca; este destul de scump un inplant dentar, nu -si permite oricine, si nu se aplica oricum, daca ai o carie, este normal ca medicul sa te cheme de 2-3 ori sa o trateze, nu sa iti scoata dintele sa-l trateze si sa-l replanteze.

Răspuns utilizator avertizat