| anamaria82726 a întrebat:

Eu am de ceva timp probleme cu constipatia, dar nu foarte exagerate...dar sunt. Adica intr-o saptamana, desi nu mananc mult si alimente destul de ok, vad ca am cu 2kg mai mult, apoi se duc daca merg la baie.
Nu stiu, nu mai pot sta asa. Ma simt plina si balonata de o saptamana.
Ce laxative naturiste pot lua? Ca mi s-a spus ca ar fi ok sa iau niste laxative de calitate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Sunt constipat de cand ma stiu, la fel ies la 2 3 zile.Mananc tarate cu iaurt,beau lapte mult,lapte de la frigider,eu nu prea am problema cu diaria, sau chestii. Vreau sa zic ca am avut problema si cu hemoroizi de la constipatie, deci ai grija. Oricum, capu sus, vei trece peste, trebuie doar sa iti gasesti zona de comfort.Incearca sa iti faci tarate cu iaurt, du-te la un plafar, la din asta de ierburi, si iti dau ei ce ai nevoie, poti incerca orice.

| alina2k18 a răspuns:

Mareste cantitatea de fibre la 30 grame ZILNIC PE CALCULATE daca ai tendinta de a te constipa.
Otherwise, 2 aloe ferox sau 1 ceai cu 2 pliculete de Sveltaflor si... PARTIEEEEE dimineata laughing

| WhiteLife a răspuns:

Fibrele sunt foarte bune pentru motilitatea intestinala. Poti incerca ceai laxativ, sau 10 zile de probiotice. Daca problemele persista e bine sa te adresezi unui medic.

| Cksihja a răspuns:

Prune, proaspete culese din copac.

| anamaria82726 explică (pentru Cksihja):

Prunele nu sunt laxative. Si care copac, din fata blocului? Mananc prune, in aceeasi masura in care mananc si alte fruncte. Alimentele astea care promit ele ca ajuta la dicestie, nu sunt utile pentru toti

| Cksihja a răspuns (pentru anamaria82726):

Și de ce nu iei un laxativ dacă nu-ți plac prunele vrei să fii constipată tot timpul?

| anamaria82726 explică (pentru Cksihja):

Pai asta am si zic ca vreau sa imi iau. Niste laxative naturiste. E o diferenta dintre naturiste si naturale