| anonimaalee29 a întrebat:

Acum, ca incepe scoala, vreau sa va povestesc ce probleme am, ca sa incerc sa le remediez.
Am probleme cu constipatia. Mananc supe, ciorbe, beau apa, am incercat tot felul de remedii si tot la laxative apelez cand ma simt prea balonata.
Mananc mereu dimineata, si ma fortez sa fac treaba mare acasa dar nu pot. La scoala am gaze, nu pot sa dau afara normal, imi vine sa fac treaba mare si imi este rusine fiindca mereu sunt fete la baie si se aude absolut tot. Si burta mea face niste zgomote ingrozitoare.
Ce pot face sa fac treaba mare dimineata? Cum ma trezesc daca se poate. Si sa ma eliberez cu totul, sa nu imi mai vina si la scoala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Maninca FIBRE. Probabil si ceva probiotice te-ar ajuta. Mergi si la doctor, ca nu e nici o rusine.

| ioana3432B a răspuns:

Și sora mea a avut aceiași problemă. Era mai mereu constipată și în toaleta școli nu se ducea deoarece nu îi place să facă în locuri publice(nu i se pare igienic), avea și gaze intestinale( zgomotele alea din burtă de care zici tu). Ea a apelat la laxative și cărbune activ. Din câte am înțeles au ajutat-o. Ea mai manca iaurt și asta o făcea să facă. Pot să îți recomand ceaiul de mentă totuși (este foarte bun). Poți de asemenea să încerci să râgâi (prin râgâit elimini gazele din organism). Ea așa a făcut.
Eu personal, cred că ai emoții (așa era și ea, se abținea la școală dar acasă nu avea nicio problemă să facă dar după un timp, niște rude au venit în vizită și a început să fie iar constipată. Se pare că nu putea să facă pentru că se simțea incomod și pentru că nu vroia să o audă) Ai grijă ce faci!
Succes în noul an școlar, apropohappy