| cucalic a întrebat:

eu am nascut prin cezariana, si nu am fost la nici un control de 9 luni.am dureri de burta, dar imi este frica sa merg la doctor.imi poate da cineva un raspuns in legatura cu problema mea? iar a doua este ca fac rosu-n gat mereu, iar doctorul m-a sfatuit sa le scot. ce soune-ti? sti-ti un tratament? eu alaptez.va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fabiola a răspuns:

Nu stiu in ce constau acele dureri de burta.Sunt in jurul operatiei? Poate ai aderente, ai facut efort? Mai depinde si de felul taieturii... longitudinal sau transversal. Daca taietura este transversala ti-au fost sectionati toti muschii burtii. Acestia se refac mult mai greu. Tu trebuie sa vezi exact de ce natura este durerea si neaparat sa mergi la un control chiar la medicul care te-a operat! Multa sanatate!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la ginecolog urgent. Nu are de ca sa-ti fie frica, in mod sigur e ceva tratabil si rezolvabil. Despre amigdale, cred ca ar fi bine sa te vada un ORL_ist si sa-ti spuna ce ai de facut.

Abh
| Abh a răspuns:

Treaba cu amigdalele poate fi amanata, dar trebuie sa ai grija sa nu ii transmiti bebelui tau infectia respiratorie. Sunt antibiotice care se pot lua chiar daca alaptezi, daca e cazul de antibiotice, asta numai medicul tau de familie poate stii, dupa ce te consulta. Problema cu durerea de burta trebuie sa o lamuresti la un ginecolog cat mai repede posibil. Nu inteleg de ce ti-e frica, e un simplu consult, nici nu se compara cu operatia de cezariana si macar te va lamuri care e problema ta.

| Dan a răspuns:

Draga, te felicit pentru noul tau copil, iar mai in masura sa iti explice este Brigaela (user nr 1). Ma bucur pentru tine!