| cynty22 a întrebat:

Acum vreo 4 ani am fost suspecta de tbc am stat internata 3 zile apoi mi s-a dat un tratament pe care l-am luat timp de 6 luni.Am fost la control si mi s-a spus ca nu am probleme! Acum 7 zile mi s-a spus ca am pneumonie. Aveam smptome de gripa si tuseam productiv.Mi s-a dat tratament cu klacid, eurespal si hidracid. Am facut si un film la plamani iar doctorul care mi-a dat tratamentu de pneumonie mi-a spus sa ma duc la doctorita la care am fost cand am fost suspecta de tbc si sa il arat.Desi am terminat tratamentul de pneumonie eu inca tusesc. Poate fi ceva grav, pot sa ma traez cumva sa nu mai am probleme la plamani? As vrea sa stiu pentru. ca la respectiva doctorita ma pot duce abia dupa sarbatori si imi e frica sa nu am ceva grav! Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Cand esti suspect de tbc urmezi acel tratament de 6 luni pe care l-am facut si eu in schimb observ ca medicamentele care le-ai luat pentru raceala sunt destul de puternice ceea ce inseamna ca ti-a scazut si imunitatea. Cauta sa si mananci bine si totodata sa iti refaci organismul. Acuma cu tbc-ul trebuie sa transpiri noaptea ca simptome si tuse seaca, dar crede-ma transpiratia este simptomul cel mai usor de gasit.

| cynty22 explică (pentru MeConstantine):

Este posibila caa si de la tratamentul de raceala sa ma simt slabita si rau? Adevaru e ca nici nu prea mananc...