| Editzelu a întrebat:

Exista cineva care are lucrari dentare?
Daca da sa-mi spuna si mie daca e mai bine sau mai rau decat inainte si ce avantaje sau dezavantaje au?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Depinde ce intelegi prin lucrari dentare, cate o pplomba cred ca toti avem. Normal ca e mai bine dupa, de aia se si fac tratamentele.

| Kenzorel112 a răspuns:

Daca te referi la plombe, curatare sau scoatere a nervilor este in felul urmator.
Depinde ce fel de carie ai. Daca ti-a mancat aproape jumatate din dinte sau masea cred ca iti va face anestezie si iti va scoate nervul curata si plomba. Asta a fost in cazul meu. Nu am avut dureri dupa ci inainte de a merge la dentist. Daca e una mica ma refer la carie nici nu va fi nevoie de anestezie pentru ca iti va curata cu un aparat care are o miscare de rotatie stil pila si nu te va durea chiar insuportabil e foarte mica durerea. Anestezia ti-o va face cu seringa sau spray dar sa nu te temi ca nu te doare la seringa sa stii. Acesta este raspunsul meu la ce am inteles din intrebarea ta. Urmarile sunt mai bune decat la inceput daca ai nevoie de assistenta medicala la dinti adica daca e ceva grav sau trebuie lucrat la dantura. Succes si sanatate multa

| Karolina071919 a răspuns:

E mult mai bine dupa,plus ca daca stai cu masea/dinte stricat in timp poti face infectie si scapi mult mai greu de ea, mai bine sa tratezi din timp. Daca ti-e frica de durere, stai linistit, iti da cu spray sau iti face anestezie daca e nevoie, insa nu simti absolut nimic.Mult noroc!