| PringAloe a întrebat:

Pe vremuri se faceau reconstructii dentare din Amalgam, in ziua de azi nu am mai auzit sa se foloseasca aceast material, de ce? Era bun? Ce dezavantaje si avantaje are?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este o facut dintr-o combinatie de metale care include argintul, mercurul, cuprul, zincul si alte metale. Mercurul este un material otravitor. Este adevarat ca era mai ieftin si mai rezistent decat alte materiale de astazi dar faptul ca-i otravitor a facut sa fie mai putin folosit. Mercurul prin incalzire (ciorbe, ceaiuri, cafea etc.) produce gaze puternic otravitoare.

| aumih16 a răspuns:

Era cam toxic pentru dinti dar si pentru organism in general!

| Ava1231 a răspuns:

Avantajul lui cel mai probabil, era, rezistenta.
Insa are mult mai multe dezavantaje:
-e total inestetic
- e otravitor din ce am auzit
Nu mai stiu alte dezavantaje, nu sunt medic dentist (inca)dar pe bune, e ciudat... arata urat.
Nu se mai foloseste ca stomatologia a evoluat si inca evoluează. Normal ca s au dorit alte materiale mai estetice, sa arata fix ca dintele natural si care din fericire pentru omenire, s au si gasit
Ps: la cate plombe am acum in gura, as fi innebunit sa le vad ca is din amalgam

| Laura162 a răspuns:

La vremea respectiva, era bun. Acum, insa, exista materiale mai sigure si mai estetice.
Uite aici un sumar:
https://draristide.ro/amalgam-dentar/