| mariuschakra12 a întrebat:

Cafeaua are mai multe dezavantaje decat avantaje?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Cercetătorii de la Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) și cei de la Harvard School of Public Health au concluzionat, în urmă cu câțiva ani, că un consum moderat de cafea protejează împotriva insuficientei cardiace. Aceștia definesc moderația ca fiind 2 căni pe zi, adică echivalentul a două recipiente de 240 ml fiecare, pe zi.

Mai mult, un studiu publicat în revista Circulation indică faptul că un consum moderat de cafea poate reduce riscul de deces în urma afecțiunilor cardiovasculare cu aproximativ 8%-15%
Persoanele care consumă, în medie, două căni de cafea pe zi, au un risc cu 11% mai mic de insuficiență cardiacă, în comparație cu cei care nu consumă cafea, însă oamenii de știință subliniază că, deși rezultatele cercetarii lor arată un posibil beneficiu al cafelei, lucrurile depind de cât de multă cafea bem pe zi.

https://doc.ro/......fiecare-zi

| Mosotti a răspuns (pentru Werrich):

Ei trebuia sa zica concret cate mg cafeina pe zi e voie, nu cate cani sau cate ml ca asta e irelevant, cercetatorii ziceau ca ai voie maxim 200-300 mg cafeina/zi ca sa fie okey.
SI in functie de asta, dozezi si cafeaua.

Si daca au zis ei ce ai zis tu, asa o fi, ca poate chiar are avantaje consumul moderat, dar eu am zis ce inseamna consum moderat.

Luam 200 ca e limita cea mai sigura, de ex 1 L de cola are atat.
1 L de cafea la ibric are cam 400, deci f mult.

Daca ai 200 maxim pe zi, ai voie si nu are dezavantaj, bine, poate te agita putin dar pentru unii chiar e bine asta ca le mai da energie.
Ai sarit de alea 200 mg cafeina/zi, nu e bine, devine potential pericol cumva.

18 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă-ți place, nu mai are nici o relevanță!

| doctorandus a răspuns:

Cafeaua trebuie s-o faci la filtru, altfel are mult cafestol, care sporeste enorm colesterolul. Hartia de filtru retine cafestolul.

| Catrice a răspuns:

Da! Nu bea cafea dacă vrei sa fii sănătos!

| MValentin a răspuns (pentru Catrice):

Nu da sfaturi daca nu ai macar un minim de cunoștință asupra alimentelor =)

| Catrice a răspuns (pentru MValentin):

Bine,domnule nutriționist.

| Mosotti a răspuns (pentru Catrice):

De ce sa nu bea daca vrea sa fie sanatos? In cantitate moderata merge.

| Catrice a răspuns (pentru Mosotti):

N-am văzut pe nimeni sănătos ca bea cafea.

| Mosotti a răspuns (pentru Catrice):

Pai fie esti sau nu esti sanatos, si daca bei si daca nu bei, nu are neaparat legatura una cu alta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Avantaje:
- yummy, inimă bum-bum, energie
Dezavantaje:
- dependență, inimă bum-bum, insomnie

| Lukasssz a răspuns:

Iata cateva avantaje pe care le ofera cafeaua:

- reduce riscul de cancer de prostata;
- reduce riscul de diabet;
-imbunatateste memoria;
-scade riscul aparitiei afectiunilor cardiovasculare;
-protejeaza impotriva bolii numita Parkinson;
-calmeaza durerile de cap;
-este sursa de antioxidanti;
-iti da energie;
-te ajuta sa arzi grasimile;

Daca exagerezi cu numarul de cafele pe zi, s-ar putea sa te confrunti cu urmatoarele efecte negative:

-dureri de cap, palpitatii, agitatie;
-poate creste tensiunea arteriala;
-creste aciditatea gastrica;
-deregleaza nivelul insulinei din corp;
-poate da insomnie;
-da dependenta;
-creste riscul de osteoporoza;
-poate afecta ficatul;

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns (pentru mariuschakra12):

Da,e buna

| FreddieM a răspuns (pentru mariuschakra12):

Minim una, depinde cat de,, fiarta'' o faci. Cu cat e mai putin supusa procesului termic, cu atat e mai sanatoasa. Tot aia care au studiat problema au descoperi ca cea mai indicata e cafeaua tip espresso napolitano (care are un gust excelent) si poti bea si 5 pe zi ca esti OK. E facuta la presiune in 10 secunde. Practic vaporii trec rapid prin cafea si extrag doar aroma iar asa zisele toxine sau cum se numesc ele, raman. Prin fierbere storci totul din ea, cu bune cu rele. Si are gust de supa de ciorapi.
Cheers

| Zuzu1991 a răspuns:

Ai dat funda unuia care BATE CAMPII
"adică echivalentul a două recipiente de 240 ml fiecare, pe zi"
de concentratie?!?
(tipul ma ignora, probabil a fost si alta data cand i-am dovedit ca bate campii)

am vazut video cu cafea (nu mai stiu de care, o tara dinasta mai... cafegista) servita in canite mari cat un degetar, si in care pentru fiecare canita se puneau doua linguri mari CU TURN, nu cu varf (adica, echivalentul la vreo 4-5 linguri cu varf), asta dupa ce am vorbit cu cineva care mi-a povestit ca era sa lesine dupa o gura de cana d'aia, si apoi abia a putut sa o bea cu o cana mare de lapte

iar eu personal pot sa o fac SI MAI TARE, pentru ca am expresor manual, si in ala cu o lingura rasa de cafea fac o cafea foarte tare, insa pot sa pun vreo 5 linguri cu varf pe care apoi sa le indes cat pot, iese ca bei 2 guri si faci infarct

si crede-ma ca d'aia am hipertensiune si cafeaua nu mai are nici un efect, de la o cana "mica" pe zi tongue

| Mosotti a răspuns (pentru Zuzu1991):

Pai logic ca nu e sanatos sa sari de alea 200 mg cafeina/zi adica doza sigura pentru un om sanatos, ca altfel agiti sistemul nervos, poti sa ai tensiunea mai sus, sa faci anxietate, insomnii, etc.
Deci abuzul nu e sanatos si are dezavantaje, consumul optim e okey, nu are dezavantaje.

| Werrich a răspuns:

Multumesc frumos pentru funda!

Răspuns utilizator avertizat