| deeaandree a întrebat:

Buna fetelor am o intrebare care ma inspaimanta.o sa fac cezariana la sfarsitul luni si am inteles ca o sa imi puna o anumita sonda urinala... ce spuneti doare? si cand o vor scoate? e dureroasa scoaterea? astapt rasp multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te doare sonda, ca ti-o vor pune cand esti inca pe masa de operatie si esti adormita.
Cat despre scos... este usor, simti o mica piscatura de tantar, sau deloc.

Dar, sa ai nastere usoara, sa faci un bebe frumos si sanatos!

| alex0297 a răspuns:

Buna!
Sonda e confectionata dintr-un cauciuc foarte mole si la femeie uretra are numai 5cm spre deosebire de barbat care are 20cm si se pune acelasi tip de sonda si la barbat. Deci nu cred ca ar trebui sa fie dureroasa, cel putin e neglijabil pe langa durerile postoperatorii.