| deyu121 a întrebat:

O intrebare de curiozitate(nu radeti de mine, e de curiozitate). care e mai dureroasa nasterea prin cezariana sau naturala.naturala,nu? te doare mai putin prin cezariana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Pe moment cea naturala e mai dureroasa, dar recuperarea e mult mai rapida dupa o nastere naturala decat dupa cezariana. Cezariana e in definitiv o operatie si recuperarea e ca atare, ai o cusatura pe burta, te ridici mai greu, trebuie sa suporti o anestezie... Plus ca si pentru bebelus e mai indicat sa se nasca natural happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nasterea prin cezariana nu este deloc dureroasa. Se face anestezie si pacienta nu simte nimic.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Are si ea efectele ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Asta nu are legatura cu intrebarea. Eu am nascut pe fiica mea prin cezariana, nu am avut nici cea mai mica problema, niciodata

| CudiDaKid a răspuns:

Naturala, dar iti dai seama ca nici cea cu cezariana nu e foarte usoara

| tdbmarius a răspuns:

Naturala.De ce crezi tu ca toate vedetele nasc prin cezariana si dupa nastere arata ca inainte cu 5 minute de a naste.

| RebekahAndreea a răspuns:

De fapt nasterea naturala doare atunci pe moment, in orele alea in care te chinui sa nasti. Nasterea prin cezariana doare dupa ce nasti, dupa ce esti cusuta si etc, e ca o operatie si la inceput e greu sa te ridici etc. Apoi mai doare putin cand iti scoate atele cu care ai fost cusuta.