| Alabala_1137 a întrebat:

Buna fetelor, am o intrebare pentru voi.Cand sunteti la mesntruatie ce luati sau ce faceti pentru dureri? am niste dureri groaznice, si nu prea trec decat daca imi pun intr-o sticluta apa calda si imi pun pe burta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Asta nu-i rau, daca caldura te ajuta. Altele nu pot sa scape de dureri decat cu Nurofene si alte calmante.
Poate vrei sa incerci un tratament cu ceai de coada soricelului, zice ca-i bun pentru problemele astea. 1 cana dimineata inainte de masa, vreme de 1 luna, apoi pauza 2-3 luni si reiei tratamentul.
In plus, ai grija de programul tau zilnic si de dieta, mai ales cand stii ca trebuie sa vina iar. Daca manci dezordonat si daca nu te odihnesti cum trebuie, atunci te poti simti mai rau.

| Alabala_1137 explică (pentru Zenithf):

Da am auzit ca cica de la apa calda in sticla pusa pe burta poti face cheaguri.

| PinkPanther a răspuns:

Apa calda pe burta functioneaza. si ai grija sa si tot timpul burta si spatele acoperite, poti sa iti cumperi si un brau de la farmacie pentru asta. Si medicamente sunt, no-spa, ibuprofen, nurofen, aspirina dar nu incerca s ate obisnuiesti cu ele.

Răspuns utilizator avertizat
| pwp a răspuns:

Si eu folosesc metoda asta happy
Durerile sunt groaznice..eu personal simt ca mor cand am. Dar i-au Nurofen 400 sau Ketorol si in scurt timp imi trece happy

| Ecaterina a răspuns:

In alinarea durerilor abdominale sunt foarte eficiente baile de picioare sau cele de sezut, cu musetel sau coada-soricelului. Caldura alina durerile, de aceea poti sa aplici cataplasme cu ierburile amintite.

Infuzie din ierburi

Aceasta infuzie este utila pentru alinarea durerilor, consumandu-se inainte si dupa menstruatie, cate doua cesti pe zi. Pentru preparare ai nevoie de:

 o crenguta de rozmarin
 doua lingurite de musetel
 o lingurita de leustean
 o lingurita de patrunjel
 doua lingurite de miere
 o lingurita de suc de lamaie
 un litru de apa

Se pun plantele in apa si se fierb timp de 20-30 de minute. La final se adauga sucul de lamaie si mierea.

Pentru crampe dar si pentru menstruatie prea abundenta se recomanda si ceaiul de urzica-moarta (adica aceea care nu pisca la atingere). Doua lingurite de planta se oparesc in 250 de mililitri de apa si se lasa la infuzat timp de 10 minute. Se consuma cate o cana de doua ori pe zi, incepand cu doua zile inainte de ciclu.

O bautura delicioasa care trateaza durerile menstruale se obtine din:

 doua linguri de amestec de frunze de galbenele si frunze de cretisoara
 250 ml de lapte
 o lingurita de unt
 doua lingurite de miere
 putina scortisoara, dupa gust

Plantele se adauga in lapte care se lasa la fiert. Dupa ce a fiert laptele, se strecoara plantele si si se adauga celelate ingrediente.

| mixxjim a răspuns:

Depinde si ce varsta ai, sunt medicamente care nu pot fi luate sub o anumita varsta, cum ar fi chair banala aspirina, de exemplu. ar fi bine sa ajungi la un medic, nu ar trebui sa ai dureri chiar groaznice. pentru inceput e suficient si medicul de familie, daca el considera necesar te trimite la un ginecolog.

| Alabala_1137 explică (pentru mixxjim):

Am 17 ani

| mixxjim a răspuns (pentru Alabala_1137):

Mergi la doctor, cel mai sigur, poate fi o problema hormonala sau de alta natura iar sanatatea e ceva mult prea important sa ne tratam de pe net, de parca am repara un telefon sau un calculator. si un banal antinevralgic e bun, dar orice ai lua uita-te la prospect inainte de a lua, sa nu ai alergii sau alte probleme de sanatate care sa nu-ti dea voie sa iei medicamentul respectiv.

| YayuK a răspuns:

Aooooleu! Nu lua no spa ca nu are nicio legatura cu durerile menstruale! Daca te ajuta caldura e foarte bine. Eu iau Paduden sau Nurofen Forte si imi trece. daca ai dureri atat de mari e bine sa mergi la ginecolog pentru o echografie abdominala(iti da cu gel pe burtica si cu un "aparat" "se uita" la ovarele tale). Poate ai o disfunctie a ovarelor sau a trompelor. Deci fara no spa :*

| Adriana a răspuns:

Buna! Eu iau ibalgin ( la mine isi face efectul in 10-15 min big grin ) sau incerca cu Nurofen forte sau capsule moi.

| LoVeAnGeL96 a răspuns:

Incearca no-spa. E foarte bun.

| IonDiana a răspuns:

Ia No-spa. si o metoda mai invechita laughingstrangete cu un ful; ar in jurul burtei, si pune-te la caldura cu burta de ex : lipeste-te cu burta de calorifer sau soba depinde, si iti mai alina durerea, incearca cu No-spa chiar e bun.

| izzabela a răspuns:

Si eu am dureri groaznice rau, nu prea ai ce face, eu am luat tot felul de pastilute dar degeaba... durerea trece de la sine si apa calda o amelioreaza putin